Jak vybrat zahradní traktor

Rubrika: Zahrada

Sekání zahrady je radost i starost. Aby byl trávník pěkně upravený, je třeba mít kvalitní pomocníky. U větších ploch je vhodnější zvolit místo sekačky spíše traktor. Jak si takový traktor vybrat? Důležité je zvážit především tyto parametry – velikost a členitost pozemku, možnost servisu zakoupeného stroje a typ údržby (sběr trávy, mulčování, výhoz trávy).

Cup Cadet

Šest rad pro správný výběr:

1) Velikost zahrady

Pro sečení pozemku nad 1500 m² se doporučuje zahradní traktor. Práce s traktorem je lehčí, rychlejší a pohodlnější než práce se sekačkou. Při údržbě velkých ploch jen se sekačkou musíte zvážit i zdravotní riziko. Klouby kotníků mohou trpět chůzí po často nerovné zahradě, vlivem drobných vibrací trpí i zápěstí a klouby loktů. Možná i z toho důvodu dnes volí traktory i zákazníci s mnohem menšími pozemky.

2) Povaha terénu

Pokud máte větší pozemek nebo je terén kopcovitý či do svahu, uvažujte o modelu s výkonnějším dvouválcovým motorem. Takový stroj má vyšší točivý moment, delší životnost, v těžším terénu i nižší spotřebu paliva a lepší mazání v náklonu. O něco vyšší investice se vám tak dlouhodobě vrátí. Dnes už seženete výborný dvouválcový traktor za méně než 60 tisíc Kč. Při záběru stroje nad 80 cm by mělo být žací ústrojí traktoru vybaveno pomocnými kolečky, která vám na terénních nerovnostech zabrání poškození trávníku hranou sečení.

3) Členitost terénu

Majitelé pozemku s velkým množstvím překážek (stromy, záhonky, zídky, kameny apod.) ocení traktor s dobrými manévrovacími schopnostmi, malým poloměrem otáčení a vhodnou převodovkou. Značka Cub Cadet například nabízí speciální stroje dokonce s nulovým poloměrem otáčení, ale i jejich klasické zahradní traktory s hodnotou pouhých 40 cm jsou v tomto ohledu výborné. Navíc mají funkci sečení i při couvání, což vám ušetří při manévrování další čas i energii.

4) Mulčování, sběr, výhoz

Mulčování má hned několik výhod. Rozsekané kousky trávy se přirozenou cestou rozkládají a předávají tak půdě důležité živiny. Jedná se tedy o čistě přírodní a ekonomický způsob přihnojování. V suchých letních měsících pak mulčování slouží jako prevence před přílišným vysušováním trávníku. Z hlediska uživatele je potom výhodou velká úspora času a námahy při sekání touto metodou. Není zde žádné zdržování s vysypáváním trávy ze sběrného koše a rovněž odpadá starost, co s posekanou trávou. Zvláště pro velké pozemky je tato metoda ideální.

Výhoz bokem nebo zadem bez nasazeného koše má při pravidelném sekání podobné výhody jako mulčování. Navíc je neocenitelný v případech, že chcete posekat přerostlou trávu, která už se nedá pro svoji výšku mulčovat a při sběru do koše by ucpávala výhozový tunel.

Pro dosažení perfektního a profesionálního vzhledu trávníku využijete sběr do koše, což umožní kompostovat trávu odděleně. Většina modelů traktorů nabízí pohodlné vysypávání koše přímo z místa řidiče. Stačí jen použít vhodně umístěnou páku. Pokud je pro vás výhodné způsoby sečení kombinovat, poohlédněte se po strojích, které to umožňují. Většinou mají označení 3 v 1 nebo 3 in 1.

5) Převodovka

Transmatic – připomíná běžnou manuální převodovku, ale bez spojky. Ta je součástí brzdového pedálu. Zpomalení se děje přibrzděním nebo podřazením (a obráceně). Výhodou jsou nízké nároky na údržbu a cena případných oprav. Tuto převodovku najdete u levnějších strojů.

Hydrostat – nejkomfortnější způsob řazení, fungující podobně, jako automatická převodovka v automobilech.  Není zde žádná řadicí páka, rychlost se reguluje intenzitou sešlápnutí pedálu. Nejdůležitější při volbě traktoru s hydrostatem je věnovat dostatečnou pozornost ergonomii ovládání. Některé systémy jsou málo intuitivní a nekomfortní. Asi nejlepší ergonomii mají stroje Cub Cadet, z levnějších pak třeba traktory MTD. Máte-li velkou plochu na sečení, je dobré spojit tuto převodovku s výhodou tempomatu, který vám udrží nastavenou rychlost bez nutnosti šlapat na pedál.

6) Servis

Koupě traktoru je velkou investicí. Vyplatí se věřit velkým tradičním značkám, vyrábějícím tyto poměrně složité stroje desítky let. Největšími světovými výrobci vůbec jsou společnosti Husqvarna a MTD. Mají propracovaný systém servisů, které vám vždy odborně pomohou, nabízejí různé výhody ve formě prodloužené záruky a drží náhradní díly po mnoho let. Např. na traktory MTD či jejich luxusní odnož Cub Cadet není často problém sehnat díly i po 15 letech provozu.

 

TIP NA MENŠÍ ZAHRADY:

Minirider Cub Cadet CC 114 TA se zárukou 5 let je všestranný, komfortní, s výbornými manévrovacími schopnostmi, elektrickým startováním, bezpečnostními prvky a výkonným traktorovým motorem o objemu 420 cm³. Zvládá sběr trávy, výhoz trávy pomocí deflektoru nebo mulčování. Všechny ovládací prvky jsou logicky rozmístěny v pohodlném dosahu řidiče. Ať už jde o volič směru jízdy, volič převodového stupně, spínací skříňku nebo páku výškového nastavení sečení, kterou si můžete zvolit jeden z pěti výškových stupňů v rozmezí 38 až 95 mm. Široké hrdlo palivové nádrže je vyvedeno ven, a tak nemusíte při každém doplňování paliva zvedat kapotu.
RiderCub Cadet CC 114 TA bez koše nezabere o mnoho víc místa než běžná sekačka. Má 200 litrový koš s hardtopem, záběr 76 cm. Rám je bez středového tunelu pro snadné nastupování. Má výškově stavitelný volant, velká kola šetřící trávník, přední nárazník, malý poloměr otáčení pro výborné manévrovací schopnosti, elektrostart pro pohodlné nastartování. Doporučená cena je 37 990 Kč.

Více na www.garland.cz

TEXT: REDAKCE
FOTO: GARLAND

Jak vybrat zahradní traktor