Pokládka velkoformátových dlaždic

Velkoformátová dlažba je mimořádně efektní, ale její pokládka není jednoduchá. Pokud se i přesto rozhodnete pokládat velké dlaždice svépomocí, dodržujte předepsaný postup.

Dlaždice velkých rozměrů dávají místnostem zvláštní atmosféru, která se od běžně dlážděného interiéru liší. Esteticky sjednocují prostor, mnohou působit dostatečně luxusně, ale také mohou minimálně pohledově nahradit “hřejivé” podlahové povrchy. Záleží na zvoleném vzoru a dekoru. Velké formáty dlaždic také dokážou opticky zvětšit i menší prostory.

Z praktického hlediska je předností velkoformátových dlažeb snadná údržba. Rozměrné dlaždice mají ve výsledné ploše méně spár, nezůstane v nich tedy tolik nečistot a plísní jako u klasických malých dlažeb. To je samozřejmě výhodou i z hlediska hygieny.

Velkoformátové dlaždice mohou mít skutečně impozantní rozměry, v extrémních případech až 3 x 1 metr. Speciální výrobní technologie totiž eliminuje u obkladů a dlažeb vnitřní pnutí, což činí tyto dlažby odolnými proti poškození. Obklady i dlažba jsou navíc vyztuženy skleněnou síťovinou o tloušťce 0,5 mm, která poskytuje mechanickou pevnost. Díky tomu je možné vyrábět obklady a dlažbu v minimální tloušťce (3 mm) a opravdu velkých formátech.

Například u firmy Los Kachlos si můžete objednat nové typy velkoformátové keramické laminované dlažby, která je odolná vůči UV záření, chemickým látkám, mechanickému opotřebení či nasákavosti a mrazu. Velmi zajímavé je, že díky nízké váze lze tuto dlažbu použít třeba i na zateplenou fasádu. Stačí ji jednoduše přilepit, žádná pomocná konstrukce již není potřeba. Využít ji můžete také při rekonstrukci stěn a podlah. Díky tomu, že mají tyto obklady a dlažba jen třetinovou tloušťku oproti obvyklým materiálům, lze je instalovat přímo na původní obklad bez nutnosti bourání.

Spáry až do podkladu

Několik sérií velkoformátových dlažeb nabízí i RAKO. Následující postup doporučuje RAKO pro pokládku dlaždice ze série Noe, která imituje vzhled dřeva. Dlaždice můžete mít například v rozměrech 20 x 120 cm nebo 30 x 120 centimetrů i v dalších rozměrových variantách a v pěti —dřevěných” barevných odstínech.

Zvláště u velkoformátových dlaždic je velmi důležitá příprava podkladu. Podklad pro pokládku velkoformátové dlažby musí být pevný, vyzrálý, zbavený nečistot a nerovností. V případě nedostatků použijeme vhodný materiál (stěrku) pro plošné vyrovnání podlahy.

K důležitým krokům před pokládkou patří rozměření dilatačních spár a jejich proříznutí v podkladu. Tato součást pokládky je specifická, ale u velkoformátových dlaždic se vyplatí požadavek na dilatační spáry splnit. Dilatační spáry je třeba vyříznout tak, aby byly v souladu s formátem dlažby. Všechny savé podklady ještě před pokládkou ošetříme penetrací, která sjednocuje savost podkladu a zvyšuje jeho soudržnost. Při pokládce dbáme na to, aby dilatační spáry nebyly zaneseny tmelem či spárovací hmotou.

K dodržení rovnoměrné šířky spár mezi dlaždicemi poslouží spárovací křížky a funkčnost dilatačních spár podpoříme vložením tzv. separačního provazce do spár ještě před nanesením spárovací hmoty.

Na podklad i na dlažbu

K lepení velkoformátové keramiky používáme flexibilní lepicí tmely (RAKO doporučuje tmely kategorie C2). Tmel při pokládce těžké dlažby nanášejte oboustranně, tedy na podklad i na rubovou stranu dlažby. Použijte zubovou stěrku s alespoň 10mm zubem. Tak nejsnáze docílíte ideální rovinu, bezchybné spojení keramiky s podkladem a přilnutí obkladového materiálu bez dutin v lepidle.

Po vytvrdnutí tmele je možné po dlažbě chodit. Vhodnou spárovací hmotu zatřeme do spár neoprenovou nebo gumovou stěrkou. Po době nutné pro zavadnutí ji opakovaně smýváme čistou vodou a stíráme molitanovým hladítkem. Ke konečnému umytí cementového závoje na povrchu dlažby nejlépe poslouží některý ze speciálních přípravků (od RAKO např. roztok s čističem CL802). Veškeré pružné spoje, dilatace, styčná místa podlahy a soklu na závěr vyplníme silikonovým nebo polyuretanovým tmelem.

Velkoformátová dlažba v exteriéru

Dlažba pro exteriér má široké využití a hodí se například na terasu, zahradu, chodníky či příjezdové cesty v okolí domu. Velké formáty u dlaždic opticky sjednocují prostor a vyvolávají dojem luxusu. Velkoformátové betonové dlaždice mají různé typy povrchů – od hladkých přes vymývané, tryskané, broušené či reliéfní. Dotváří je i použitý hedvábný lak, který je vytvrzen infračerveným nebo UV zářením. Povrch dostává hedvábně matný lesk. Takto ošetřené povrchy dlažeb získají vynikající ochranu s minimálními nároky na údržbu. Své kouzlo má i otryskáním zušlechtěný povrch, vyrobený nepravidelným promícháním barevných drtí a standardního betonu. Velkoformátové rozměry dlažeb jsou oblíbené i pro svoji jednoduchou údržbu. Oproti menším dlaždicím mají méně spár, proto se v nich tolik neudržují povrchové nečistoty.

Například sestava BEST Belisima je vhodná pro pojezdové i pochozí plochy. K dispozici je ve čtyřech povrchových úpravách (standard, sametová, inspiro, antico) a několika barevných variantách. Zajímavou variantou je například inspiro (lze ho pořídit v úpravě UV zářením i infrazářením), jež zaujme nepravidelným promícháním použitých drtí a standardního betonu i přechody barev jedné v druhou. Dlažba BEST Belisima je k dispozici v rozměrech od 146 x 146 mm po 146 x 296 mm a prodává se za cenu od 652 Kč/m2 včetně DPH. Dlažbu lze kombinovat se sestavou velkoformátových kamenů BEST Beleza.

Velkoformátová dlažba BEST Beleza se skládá ze tří pravoúhlých kamenů většího formátu. Můžete ji rovněž mít ve čtyřech povrchových úpravách a několika barevných variantách a kombinovat ji se sestavou drobnějších kamenů dlažby BEST Belisima. Dlažba je k dispozici v rozměru od 296 x 296 mm po 296 x 594 mm za cenu od 652 Kč/m2 včetně DPH.

www.rako.cz, www.best.info

text: Richard Guryča
foto: archiv firem

Pokládka velkoformátových dlaždic

Pokládka velkoformátových dlaždic