Dlaždice a obkládačky na míru

Rubrika: Dílna

Doříznout dlaždice nebo obkládačky na míru a požadovaný tvar potřebujeme při pokládce či lepení obkladů na okrajích dlážděných ploch, v rozích či na schodech.

Nejjednodušším speciálním nástrojem pro řezání obkladů a dlažby je ruční pružinová řezačka. Lepších výsledků však lze docílit s velkou řezačkou na dlaždice. Pokud budeme pokládat slinutou dlažbu, bude vhodná na složitější řezy speciální pila s diamantovým kotoučem.

Řezaný okraj dlaždice můžeme zabrousit brusným papírem, úhlovou bruskou nebo brusným kamenem. Malý kousek, který nelze odlomit vcelku, odštípáme po naříznutí kleštěmi.

Při práci s ruční řezačkou je třeba vyvíjet po celou dobu řezání stejný tlak. Do řezu se nesmíte nástrojem vracet a na konci řezu je nutné snížit přítlak, aby se obkládačka nenaštípla.

Běžné dlaždice řežeme tak, že nařízneme povrch a přes pevnou hranu z dlaždice odřezávaný kousek mírným tlakem odlomíme. Potřebujeme-li odříznout zvláště úzký proužek, bude vhodné dlaždici naříznout i z rubové strany.

Pilka, bruska, struna

Složitější výřezy vytvoříme speciální ruční pilkou. Pilové plátky však moc nevydrží, vhodnější je proto řezná struna, která se prodává v několika délkách a dá se upnout do rámu pilky na kov. Požadovaný tvar je nutné na obkládačku předkreslit, poloměry křivek by však neměly být příliš malé, jinak obkládačka praskne.

Velmi efektivním nářadím pro řezání obkladů a dlažeb je i úhlová bruska s diamantovým kotoučem. S její pomocí uděláte výřezy z krajů dlaždic, se zvýšenou opatrností i náročnější řezy. Docílíte velmi rychlých a přesných řezů, ale je nutné počítat při práci s velkou prašností a pokud možno neřezat obklady či dlažby v interiéru.

Broušení hran řezů

Při dělení keramických obkladů a dlažeb vznikají na okrajích řezů nerovnosti, které je nutné odstranit. Pro jemné přebroušení postačí brusná houbička nebo brusný papír. Rychleji půjde práce s brusnými kotouči (použijte hrubší zrno) a zbroušení hran se dobře dělá pomocí pásové brusky.

S úhlovou bruskou pracujte při zabrušování hran raději velmi opatrně, velký úběr tohoto nářadí by vám mohl zkomplikovat práci.

Osvědčenou pomůckou pro zabrušování hran a dorovnávání linií je brusný papír, omotaný kolem kousku plastové nebo kovové trubky.

Dlaždice a obkládačky na míru

Dlaždice a obkládačky na míru