Jak vrtat do obkládaček

Rubrika: Dílna

Pro elektroinstalace či vyústění vodovodních trubek ke kohoutkům nebo připojení odpadů je v obkládačkách a dlažbě nutné vytvořit příslušné otvory. Vrtání do obkládaček a dlažby je s patřičnými pomůckami a trochou trpělivosti poměrně snadné.

  1. V případě, že potřebujeme otvor, např. na elektroinstalační krabici nebo na vodoinstalaci, existuje několik způsobů, jak to udělat. Nejdříve zaměříme a zakreslíme daný otvor. Pak použijeme vrták, vykružovací korunky nebo si otvor nařízneme úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem a oštípeme kleštěmi do požadovaného tvaru.
  2. V ploše dlaždice vyvrtáme malý otvor vrtákem do zdiva. Pro vrtání je vhodná elektrická ruční vrtačka s regulací otáček. Na zvoleném místě obkládačky opatrně narušíme povrch důlčíkem nebo kaleným hřebíkem, aby se vrták nesmekal. Nebo místo přelepíme lepicí páskou a tužkou si vyznačíme místo vrtu a vrtáme přes tuto pásku.
  3. Nejvhodnější je vrták přímo určený pro bezpříklepové vrtání (je u hrotu označen žlutou barvou). Vidiový vrták s plátkem slinutého karbidu by měl být nabroušen do ostrého hrotu. Při vrtání je nutné vypnout příklep a vrtat nejmenšími možnými otáčkami. Pokud obkládačka není dosud přilepena ke stěně, podložte ji při vrtání vhodným špalíkem, aby vrták nevyštípl část její zadní stěny. Když se špička vrtáku objeví na druhé straně, obkládačku otočte a vrtejte ze zadní strany.
  4. Pro slinutou dlažbu vám vidiový vrták do zdiva pravděpodobně stačit nebude. Použijte tedy tvrdší vrták na sklo, nebo nebo diamantový vrták, určený pro extrémně tvrdou kamennou dlažbu a keramické výrobky.
  5. Na větší otvory je nejvhodnější použití speciálního vykružovacího vrtáku s diamantovým břitem. Nemáme-li ho, můžeme si pomoci tak, že vyvrtáme jeden otvor malým vrtákem a zvětšíme jej na potřebný rozměr pilkou. Nebo obvod potřebného otvoru obvrtáme menším vrtákem více vrty a ty pak propojíme sekáčkem. Nebo uděláme otvor pomocí většího množství malých otvorů, které se pak buď proříznou „drátem na sklo“ (kovová řezná struna potažená kompozitní slitinou s částicemi slinutého karbidu, která se dá se upnout do rámu běžné pilky) nebo se propojí jemným sekáčem.
  6. Když vyvrtáváte otvor do obkládačky, odstraňujte průběžně hromadící se prach z otvoru, aby se vrták nezahlcoval a nezahříval. Pro vyčištění a dobroušení vyvrtaného otvoru můžete využít příslušný nástavec na tzv. přímou brusku.

Jak vrtat do obkládaček

Jak vrtat do obkládaček