Pletený nábytek a doplňky

Rubrika: Interiér

Když ne dřevěný nábytek, tak jaký? Přece z přírodního nebo umělého výpletu. Zajímavě vypadá, je lehký, snadno se přemísťuje.

Postel moderního tvaru je z ratanu (Domus ventures)

Nábytek z výpletu, převážně v podobě subtilních křesílek, lavic a menších stolků, býval dříve oblíbený hlavně jako nábytek zahradní, vybavení altánku nebo verandy. Dnes už je běžným zařízením jakéhokoliv interiéru. Většinou ale lépe vypadá, když nábytku z výpletu je pouze několik kusů a doplňuje ho ještě nábytek dřevěný.

Výplet potřebuje kostru

Řídce pletený koš je vhodný na ukládání drobností (IKEA)

Nábytek musí být stabilní a pevný, což mu zajistí kostra ze dřeva, případně z kovu. Plochy – všechny nebo jen jejich část – pak místo dřevěných desek nebo čalounění tvoří výplet. Ten může kostru buď úplně překrýt, nebo ji ponechá viditelnou. Zvláště pokud je ze zajímavého dřeva, v kombinaci s výpletem se tento kontrast dvou materiálů pohledově pěkně uplatní.

Ratan a další materiály

Dříve se u nás na výrobu nábytku a některých doplňků používalo vrbové proutí. To v posledních letech nahradil exotický ratan. Silnější ratan kubu má pruty o průměru zhruba 5 – 7 mm, ratan slimit je slabší a hodí se na subtilnější kusy.

Komody mívají z výpletu jen zásuvky (JYSK)

Z dalších materiálů se při výrobě nábytku a doplňků používají například banánové listy a lýko, vodní hyacint, kokosové vlákno či mořská tráva.

Kvůli odolnosti byl pro zahradní nábytek vyviut umělý výpletový materiál. Například prut na bázi polypropylenu, nazývaný wicker. Může mít vzhled ratanu i dalších přírodních materiálů. Je ideální do exteriéru, ale nábytkem z něj můžeme samozřejmě zařídit i interiér.

A co barva?

Pro občasné posazení nebo jako stolek se hodí kulatý „bobík“ (IKEA)

Materiály používané na výplet nábytku nabízejí barevnost od různých odstínů okrové přes šedobílou a šedohnědou až po tóny hnědé. Některé jsou barevně jednolité, u jiných je výsledná vypletená plocha výrazně žíhaná.

Stohovatelné židle z umělého ratanu nezaberou místo a odolají dešti (Kettler)

Ratan se někdy barevně upravuje, nejoblíbenějšími odstíny jsou bílá, modrá, zelená a červená.

Konečný vzhled výpletu závisí i na zpracování vlákna a způsobu vyplétání. Někdy vytvoří výplet hladší plochu, jindy má výraznou strukturu, některý je kompaktní, jiný řidší.

Křeslo, postel i paraván

Výplet se nejčastěji používá při výrobě křesílek, židlí, sedátek, ale jsou z něj i pohovky, lenošky či postele, konferenční, odkládací a květinové stolky, skříňky, komody, truhly a paravány.

Z výpletu si lze pořídit i nejrůznější doplňky jako koše na prádlo, rámy zrcadel, obaly na květináče, zásuvky do stolků a skříněk. Tady se někdy dá využít i méně trvalý a pevný materiál jako sláma, loubek (pásek štípaný ze dřeva, větví nebo kořenů) a orobinec.

www.ikea.cz, www.ubud.cz, www.space4living.cz, www.fakopa.cz, www.kettler.cz, www.jysk.cz, www.kinga.cz, www.blackox.cz, www.hd-nabytek.cz, www.detail-rattan.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Pletený nábytek a doplňky