Textil ve světnici

Při zařizování světnice nebo kuchyně a jídelny přemýšlíme v první řadě o nábytku, ale konečný vzhled dá místnosti bytový textil.

Světnici ve venkovském stavení dodají dobře zvolené záclonky, okenní závěsy, ubrusy, prostírky, polštářky a další textilie tu správnou chalupářskou atmosféru. Jen si musíme vybrat vhodné látky.

Bavlna a len hrají prim

Syntetické materiály jsou sice praktické na údržbu, ale do venkovské chalupy se moc nehodí. Chybu ale neuděláme, když sáhneme po bavlněné nebo lněné tkanině.
Tradičním lidovým textilem je kanafas, pevná tkanina z bavlny, někdy i s příměsí lnu. Kanafas může být jednobarevný, pruhovaný, kostkovaný a károvaný, dnes se vyrábí i s dekory drobných kvítků, lístečků a podobně. Látka může být dvoubarevná i vícebarevná. Tká se z barvených přízí, takže vzor je oboustranný.
Další vhodnou tkaninou je modrotisk, unikátní látka s modrobílým vzorem, který se vytváří ručně metodou negativního tisknutí dřevěnými šablonami a poté barvením v indigové modři.
Velkou popularitu nabývá len, kterému se někdo vyhýbá pro jeho mačkavost, ale určitá ležérnost není v tomto případě na závadu. Vedle jednobarevného se objevuje i len se zajímavými jednoduchými i dekorativnějšími motivy.

Lněné prostírání v režné barevnosti se střízlivými vzory se hodí na rustikální i moderní stůl (Hana Kroa Studio)

 

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Světnice a kachlová kamna:

Kachlový sporák, dominanta tradiční kuchyně

Tradiční světnice

Vyšperkovaná světnice

Kachlová kamna

________________________________________________________________________

 

Venkovská romantika

Chcete-li zdůraznit romantický styl interiéru, můžete zvolit bavlnu s drobným květinovým i ovocným vzorem nebo dekory s motivy venkova či kuchyně. K tomuto stylu patří i bílé vyšívané ubrusy, prostírání a polštářky šité technikou patchwork či háčkované záclonky.
Aby mnoho barev a dekorů v místnosti nepůsobilo chaoticky, lze zvolit jednu či dvě barvy a jednobarevnou látku se dvěma až třemi spolu ladícími vzory, které se mohou střídat a různě kombinovat na okenních závěsech, ubrusu, prostírání, na sedácích, polštářcích, ale také na zástěře, chňapkách a dalších doplňcích.

Sváteční stůl můžeme ozdobit bělostným ubrusem s výšivkou richelieu, jaký máme možná po babičce

Při výběru látek je třeba zohlednit, na co budou použity. Například na ubrusy, prostírky či závěsy je třeba zvolit kvalitní pevnější tkaninu, na vzdušné záclonky postačí i tenčí textilie.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Vladimír Hájek a archiv firem

Textil ve světnici