Stropní lampy

Správné osvětlení s interiérem umí doslova čarovat. Volbou intenzity světla můžeme modelovat prostor, zajímavá svítidla zase dodají styl. Při současné nabídce se nemusíme vzdávat venkovského vzhledu, který starým chalupám tak sluší.

Ať už vybíráme světla pro moderní chatu, nebo starou stylovou chalupu, požadavky na komfort jsou podobné. V rozích místnosti nechceme kvůli šeru mhouřit oči, zároveň by nás však světlo nemělo oslňovat. Pro celkové osvětlení místnosti bývá zpravidla nejdůležitější stropní svítidlo. Světlo dodává plošně do celého pokoje a běžně jej využíváme při každodenním provozu. Jeho výběru bychom tedy měli věnovat zvláštní pozornost.

Pozor na výšku stropu

Odmyslíme-li si moderní svítidla zasazená ve stropních podhledech či různé světelné pásky, můžeme volit především mezi přisazeným a závěsným svítidlem. To sice mnohem více zasahuje do prostoru, na druhé straně ale také může díky výběru zajímavého designu interiéru vtisknout osobitý styl. Vzhled však v tomto případě není jediným kritériem výběru, důležitou roli hraje především výška stropu v místnosti, rozmístění funkčních zón a celkové využití pokoje.

Jak je správně kombinovat?

Už dávno neplatí, že je jen jedno centrální svítidlo uprostřed pokoje. Víme-li už při přípravě elektroinstalace, jaká bude dispozice místnosti, rozmístění nábytku a funkčních zón, měli bychom tomu přizpůsobit rozvod elektřiny. Závěsná lampa by měla být nad stolem či konferenčním stolkem, aby tam, kde často procházíme, nikomu nepřekážela. Někde bude naopak praktičtější přisazené světlo. Mají-li se ale tato svítidla potkat v jedné místnosti, vypadá vždy lépe, když pocházejí z jedné série. Pokud taková možnost není, hlavní důraz bychom měli nechat na závěsném lustru a doplňkové osvětlení pak zvolit spíš méně nápadné v neutrálním designu. Minimálním pojítkem by měla být stejná barva použitého kovu. Další možností je svítidlo pořídit rovnou v bílé barvě, jež na stropě bude působit téměř neviditelně.

Malovaný dekor pomůže osvětlení sladit se zbytkem interiéru. Linea Bilancia, od 7 285 Kč (NeNo design)

Tvary inspirované minulostí

Pokud dáváme přednost spíš klasickému stylu, který se hodí do tradičních chalup, nejlépe budou vypadat lampy se stínidly z čirého i mléčného skla, porcelánu, mosazi či smaltu. Jejich tvary jsou často inspirované historickou podobou svítidel, hladce oblé nebo s naznačeným plisováním, okraje může zdobit barevná linka, jemný grafický či květinový dekor. Skvěle vypadají také svítidla vycházející z tvarů lodních lamp, která kombinují kovový kryt a skleněné stínidlo a mají trochu industriální nádech.
V moderním interiéru máme možností nespočet a záleží tak především na našem vkusu, jaké svítidlo zvolíme. Pokud máme rádi strohý minimalismus, vystačíme s kovovými bodovkami. Zajímavým kompromisem pak mohou být například lampy s kombinací skleněných a dřevěných prvků, které do interiéru vnesou dotyk útulnosti, aniž by působily staromilsky.

Dobrá rada

Světlo nad jídelním stolem by nemělo být příliš intenzivní, aby neoslňovalo osoby sedící kolem. Lampu bychom měli umístit nejméně 60 cm nad stůl a použít mléčnou žárovku.

Velký jídelní stůl si žádá odpovídající osvětlení. Il Fanale Cascina, 15 573 Kč (60.cz)

Text: Veronika Cerhová
Foto: Archiv firem

Stropní lampy