Stračena v chalupě

Rubrika: Interiér

K chalupě dříve patřila koza, k bohatšímu stavení kráva. Připomínku na tahle užitečná domácí zvířata můžeme mít i v dnešní chalupě. I když v trochu jiné podobě.

Koberec a polštáře se hezky doplňují (Global Interio)

Již dříve se vydělané hovězí a kozí kůže používaly jako předložky na podlahu. Srst těchto zvířat je hladká, pevná a těsně přilehlá ke kůži, takže koberečky se snadno udržují.

Trojnožka s hrubě opracovanými nohami má čalounění v efektním strakatém provedení (Black Ox)

Vybarvení kozí a hovězí srsti sahá od špinavě bílé a krémové přes světle a tmavě hnědou až po šedohnědou, šedočernou až černou. Ale zvláště hnědo-bíle strakatá srst, typická pro naše hovězí plemeno, nabízí v každém interiéru efektní uplatnění.

Využití kůží

Vedle předložek z celých kůží se tento materiál zpracovává na koberce, sestavené z menších či větších čtverců. Kombinace různě zbarvené srsti tak umožňuje různá řešení, kdy plocha koberce přechází například ze světlejšího odstínu do tmavšího.

Polštáře nejen na dekoraci

Koš na dřevo ke krbu je z barvené hovězí kůže, částečně potažené textilní imitací hovězí srsti (Firestyle)

Dalším bytovým doplňkem, na kterém se hovězí a kozí kůže dokážou pěkně uplatnit, jsou polštáře. Jejich přední strana může být v celku, s využitím zajímavě zbarvené srsti, nebo sestavená z několika barevně kontrastních dílů.

Posaďte se na krávu

Světnici v chalupě oživí i různé stoličky se sedákem potaženým kůží s jednobarevnou či strakatou srstí. Aby vynikla, bývá čalounění hodně vysoké. Venkovský styl stoliček podtrhují i „nerovné“ nohy z hrubě opracovaného dřeva.

Efektně vypadá polštář, střídající různě zbarvené díly hověziny (Sia Home Fashion, prodává Blomus-shop)

Originálním kouskem nábytku ve světnici by bylo křeslo, například ušák, nebo dokonce pohovka, celé potažené hovězinou, případně v kombinaci s usní.

Efektní doplňky

Nízká kozí či hovězí srst vynikne i na dalších bytových doplňcích. Můžeme si pořídit například box na noviny a časopisy, koš na dřevo ke krbu či lampu, jejíž podstavec nebo stínidlo budou potaženy kůží se srstí.

Kromě šachovnicově řešeného koberce z hověziny může zdobit pokoj i lampa s „chlupatým“ podstavcem (Global Interio)

Dokonce i válcovitá váza se může obléknout do hovězí strakatiny. Nemluvě o deskách diáře a fotografického alba, dekorativní dóze, fotorámečcích a podobně.

Chlupatý nábytek

Ale nejen na koberce a drobné bytové doplňky se dá hovězí a kozí kůže se srstí využít. Je jí možné potáhnout čela zásuvek u komody, výplně u dvířek menších skříněk či skříní nebo dokonce celý kus nábytku.

TEXT: IVA TVRZOVÁ

FOTO: IVA TVRZOVÁ A ARCHIV FIREM

Stračena v chalupě