Jak pracovat s barvami v interiéru

Barvy zásadně ovlivňují naše vnímání světa včetně našich domovů. Jsou výbornými pomocníky při úpravě interiéru, neboť si poradí s jeho vizuálními nedostatky, díky čemuž se v něm můžeme cítit dobře.

Na lidskou psychiku působí barvy buď aktivně, nebo pasivně, nebo neutrálně, proto se nám v důsledku může pokoj, v němž převládá určitý barevný odstín, zdát větší, nebo naopak stísněný, světlý, či tmavý, optimistický, anebo smutný. Tím získávají barvy vládu nad naší náladou. Mohou nás povzbudit, rozveselit, probudit tvůrčí nápady, ale i uklidnit, ukonejšit, uspat či opačně roztěkat nebo zmalomyslnět, překvapivě také vyvolat hlad, stejně jako mírnit vábení ledničky. Z toho důvodu se pro tu kterou místnost některé barevné ladění vysloveně doporučuje a pro jiné je tabu.

Barva v interiéru

Pomocí barvy lze sjednotit a tím opticky zvětšit plochu členěné stěny (Foto: Hornbach)

Barevné hrátky

Pomocí světlých tónů navodíme dojem vzdušného prostoru s větší intenzitou světla, tmavými můžeme místnost proteplit, dát jí intimnější ráz. Intenzivní barvy probouzejí aktivitu, ale mohou působit dráždivě a znervózňovat. Světlé se hodí velmi dobře do dětského pokoje, ale i obýváku, pastelové barvy působí příjemně v kuchyni, chladné nebo jemné odstíny pomohou s usínáním, naopak oranžová může podpořit pracovní nasazení, zahánět splín, modrá a žlutá zvyšují koncentraci, což oceníme zejména při učení či jiné duševní práci. Toto jsou ovšem jen obecné poučky, při působení barev má vždy rozhodující slovo konkrétní odstín, protože všechny základní barvy mají svou jarní, letní, podzimní a zimní paletu.

Barva roku 2022 v interiéru

Blankytně modrou barvu roku 2022 oživuje kombinace s broskvovými tóny, prostor působí plastičtěji (Foto: Dulux)

barva v interiéru

Jednotná podlaha místnosti spojuje, dodává prostoru hloubku, červená stěna vytváří kontrastní předěl (Foto: Dulux)

Jarní a podzimní se řadí mezi teplé odstíny, přičemž prvně jmenované jsou jemnější světlejší, druhé hutné až zemité stejně jako barvy v podzimní přírodě, a naopak letní a zimní mezi studené odstíny. S touto zákonitostí pracujeme s ohledem jak na intenzitu světla v dané místnosti, tak na její provozní určení. Chladné barvy se často používají do ložnic, kde mají zklidnit mysl a navodit spánek. Teplé barvy se doporučují pro kuchyně, jídelny i dětské pokoje. Pro obývací pokoje je možné volit z celé palety, záleží na světlosti místnosti i osobních preferencích, zdali má být pokoj odpočinkovou zónou, nebo naopak místem společenských setkání s přáteli.

barevná kuhyň

Oranžová výmalba spolu s červenou na nábytku a doplňcích kuchyň nabíjí energií, vzbuzuje dobrou náladu (Foto: Dulux)

Důležitá je rovněž velikost plochy, na niž je ten který odstín použit, zda jde jen o výmalbu, nebo se nachází rovněž na nábytku a textiliích. Záleží také na kombinaci s jinými barvami, které ji mohou zintenzivnit, nebo utlumit.

Optický vliv barev v pokoji

Optický vliv barev v pokoji

Kresba: Petr Živný

Barvy roku 2022

Jako každoročně vyhlásili přední výrobci nátěrových hmot letošní barvy roku, při jejichž volbě vycházejí z aktuálních trendů a chování spotřebitelů. Institut Pantone přišel s novým odstínem, je inspirován květem barvínku a dostal označení PANTONE 17-3938 Veri Peri. Má být symbolem nové modernosti, podporovat kreativního ducha a do interiérů vnášet hravou svěžest, oživovat je prostřednictvím neobvyklých barevných kombinací.

Veri peri pantone

Odstín Veri Peri je vhodný do místností, kde se aktivně žije. Foto: Shutterstock

Značka Dulux vsadila na vzdušný šedomodrý odstín s názvem Bright Skies, jenž má reflektovat touhu po novém začátku. Všestranně využitelná, uklidňující barva může posloužit jako neutrální základ. Přímo k ní Dulux sestavil doplňující palety barev, jejichž názvy naznačil jejich působení: pro multifunkční prostor, otevřený prostor pro nové nápady, klid a pohodu, vitalitu a přírodu.

Barva roku 2022

Letošní paleta barev určená pro multifunkční prostor (Foto: Dulux)

Vizuální proměny prostoru za pomoci barev

Barva roku 2022

Vertikální barevný předěl dává prostoru podkroví výšku. Foto: Dulux

Barva roku 2022

Jednotlivé zóny vymezuje výmalba, prostor se zdá celkově menší. Foto: Dulux

Barva roku 2022

Světlá barva přecházející na šikminu stropu prostor opticky zvyšuje. Foto: Dulux

Barva roku 2022

Horizontální barevné členění prostor rozšiřuje. Foto: Dulux

Dobré rady

 • Pro výmalbu i bytové zařízení používejte maximálně tři hlavní barvy, nejlépe v několika odstínech či různé intenzitě. Jedna ze zvolených barev by měla dominovat nad zbylými dvěma.
 • Není nutné se otrocky řídit zaběhlými řešeními či módními styly, pro pocit pohody je důležité dát na vlastní dojem, respektive všech členů domácnosti.

Působení barev

 • Bílá: neutrální, zvyšuje účinky dalších barev
 • Žlutá: rozzáří prostor, optimistická, stimuluje intelekt
 • Oranžová: teplá, veselá, hravá, povzbuzuje kreativitu
 • Zelená: uklidňuje, dává pocit bezpečí, podporuje kreativitu
 • Modrá: uvolňuje napětí, podporuje intelektuální myšlení
 • Červená: teplá, energická, vášnivá, vzbuzuje chuť k jídlu
 • Fialová: tajemná, navozuje dojem luxusu, podle odstínu může zklidňovat, anebo provokovat
 • Růžová: v pudrových tónech jemná a něžná, v sytých působí přeslazeným dojmem
 • Hnědá: vyvolává pocit jistoty a pořádku
 • Černá: neutrální, dobře se kombinuje s teplými i studenými barvami, ve větším množství působí depresivně

Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firem Dulux, Hornbach a Shutterstock
Kresba: Petr Živný

Jak pracovat s barvami v interiéru