Bedýnky? Bedýnky!

Rubrika: Zahrada

Říká se jim všelijak – přepravky, bedničky, lísky, boxy, krabice, škatule, kazety… Často jsou vyrobeny z odpadního či recyklovaného materiálu, což nic nemění na tom, že se s nimi dají dělat hotová kouzla.

Kupujete občas celou přepravku jahod, mandarinek nebo jablek? A nebo si prázdnou bedničku přinesete domů z obchodu, protože potřebujete uskladnit sklizenou cibuli a česnek ze zahrádky? I později se přepravky, bedničky a lísky z tenkých latiček dají upotřebit. Zrovna tak dřevěné kazety od vína a různé dárkové krabičky, v nichž byly naaranžovány kosmetické přípravky, koření, čaj… Někdy mají tyto bedničky a krabičky víko, častěji jsou však otevřené.

Z loubků a prkének

Materiál, z něhož jsou bedničky vyrobeny, mívá odlišnou kvalitu. Může jít jen o tenké loubky, které jsou nastřeleny drátěnými sponkami k lepeným hranolkům v rozích. Na jejich pevnost se nedá příliš spoléhat, takže dovnitř naskládáme pouze několikakilogramovou zátěž.

Ale některé bedničky a dárkové kazety mohou být z pečlivě opracovaných fortelných prkének, někdy i z velmi pěkného dřeva. V rozích a ve dně pak kromě sponek nalezneme hřebíčky, občas překvapí klasické truhlářské spoje. Do takových se dá uložit například dílenské nářadí, a to už něco váží! K aranžování ovoce, zeleniny a květin ze zahrady však postačí i ty nejobyčejnější přepravky.

Pevné dno i stěny

Pro další použití si vybereme jen čisté nepoškozené bedýnky s pevným dnem. Zkontrolujeme, zda spoje drží i v rozích, a také se podíváme, zda někde netrčí třísky. Pokud se rozhodneme dodat bedničce veselý vzhled a natřít ji, volíme většinou barvu, která podklad zcela zakryje. Lazurovací barvy jsou v tomto případě nevhodné, protože by byly zřetelné všechny nedostatky laciného materiálu.

A pak už záleží jen na našem záměru, co s přepravkami, bedničkami a krabičkami uděláme. Některé můžeme použít jako obaly na květináče a truhlíky. Dekorativní aranžmá nemusí vzniknout jen z kvetoucích rostlin, použít se dají i tykve a dýně, okrasná zelenina a další plodiny.

Ty nejpěknější bedýnky lze použít jako policové moduly. Stačí je obrátit dnem vzhůru nebo ke stěně a postavit na zem. A nebo připevnit na zeď. Z několika takto přidělaných kusů lze sestavit celou policovou stěnu. A pak už záleží jen na naší odvaze, zda takové police budeme využívat ve stodole, v dílně, letní kuchyni, případně v domě.

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: AUTORKA, PETR ŽIVNÝ, SHUTTERSTOCK A THINKSTOCK

Bedýnky? Bedýnky!

Bedýnky? Bedýnky!