Betlém na návsi

Ke sváteční náladě u vás na vsi nebo v městečku určitě o Vánocích přispěje venkovní betlém v životní velikosti.

Betlém s figurínami v Mrači

Základ betlému tvoří svatá rodina: Marie, Josef a Ježíšek. Většinou nechybí ani osel a vůl, kteří svým dechem zahřívají novorozeně. Scénu mohou rozšířit další postavy, především tři králové, nesoucí Ježíškovi dary, a jeden či více pasáčků s ovečkami. Ve velkém betlému budou i vesničané, spěchající uvítat Ježíška a obdarovat ho, i domácí zvířata.

Kašírované postavy karlovarského betlému

Malý betlém, s figurkami jen několik centimetrů velkými, si mnozí o Vánocích staví doma. Na vánočních výstavách, v muzeích a v tradičních betlémářských oblastech dokonce v některých domácnostech jsou k vidění velké pohyblivé betlémy. Vánoční atmosféru ale bezpochyby podtrhne betlém v životní velikosti, umístěný na návsi nebo na náměstí, kde každému kolemjdoucímu bude připomínat sváteční čas.

Někde už má takový betlém víceletou tradici, u vás možná o něm teprve uvažujete. Jak takový betlém vytvořit? Použít lze různé materiály. Asi nejjednodušší je uvinout postavy ze slámy. Jednoduché postavy se také dají vyřezat z prken. Rychlým řešením je použít figuríny z textilního obchodu. Jako oblečení poslouží jednoduchý volný oděv, nebo ho naaranžujeme z větších kusů látek.

Slaměný betlém v Chyších

Náročnějším řešením je vytvořit kašírované postavy, například z papírové hmoty, vyřezat je z plechu, a asi nejnáročnější je betlém s dřevěnými vyřezávanými figurami. Betlém by měl krýt přístřešek, vpředu zdobený betlémskou hvězdou.

Text Iva Tvrzová, foto autorka a Veronika Pilařová

Betlém na návsi

Betlém na návsi