Nevšední poležení

Rubrika: Interiér

Jaká postel nám padne do oka, o tom rozhoduje především její čelo. Může být originálně výtvarně nebo i prakticky pojaté.

Čelo Mandal tvoří rastr z úzkých latí, mezi něž lze vkládat malé poličky. Zde je zavěšeno několik čel nad sebou (IKEA)

O kvalitě postele rozhoduje kvalita její matrace a roštu, důležité pro spáče jsou i rozměry lůžka a jeho výška. Co ale u postele zaujme na první pohled, je její čelo.

Bohatě vyřezávaným nebo malovaným čelem se pyšní některé staré postele. Ale i nové lůžko může být zajímavé. Dekorativně pojatá čela mívají kovové postele, u nichž se kovové pruty proplétají v květinových i abstraktních ornamentech. U dřevěné postele často tvoří čelo užší či širší profily a vzniká tak různě hustý vodorovný či svislý rastr. U čalouněných postelí jsou čela příjemně měkká, zajímavě tvarovaná i výrazně prošívaná.

U lůžka Chloe zaujme vysoké čalouněné prošívané čelo. Vysoké matrace – kombinace taštičkových pružin a přírodních materiálů – nabízejí špičkové pohodlí (Treca de Paris, prodává DivianDream)

Čelo není vždy pevnou součástí lůžka. Některá se prodávají samostatně, lze je tedy kombinovat s libovolnou postelí.

Dopřejte posteli nové čelo

I obyčejná starší postel může dostat originální čelo, jaké ovšem v obchodě nekoupíte. To může vzniknout z jakékoliv zajímavé desky vhodných rozměrů. Například z vyřezávaných či malovaných dveří od skříně (nebo z jiné části starého nábytku), z části paravánu, ze starých okenic, z ozdobně kované mříže. Ale i z hladké dřevěné desky, kterou olemujeme lištami a originálně pomalujeme, nebo na ni připevníme oblíbené obrázky či jinou dekoraci.

Kdo rád maluje, může omyvatelnými barvami namalovat čelo postele přímo na zeď. Fantazii se meze nekladou, malba může zpodobňovat cokoliv.

Textil ložnici proteplí

Exotický paraván našel nové místo jako čelo u postele

Čelo může být i z hezké látky. Její pruh pověsíme přímo na stěnu za postelí, nebo jí potáhneme slabou desku, případně očalouníme stávající hladké čelo. Lze ušít i jeden veliký nebo dva slabé prošívané polštáře a ty pověsit za postel. Nebo zkuste pověsit do hlav postele kobereček s pěkným vzorem.

S textilem si můžeme vyhrát i jinak: s pomocí úchytů na stěně zavěsíme nad postel nařasenou textilní drapérii, lehká dřevěná konstrukce nebo trámy nad hlavou umožní vytvořit z lehké látky i nebesa.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: JAROSLAV HEJZLAR A ARCHIV FIREM

Uložit

Uložit

Nevšední poležení