Ze starého nové

Rubrika: Inspirace

Slovo „recyklace“, tedy navracení materiálů nebo předmětů zpět do života, se v poslední době skloňuje ve všech pádech. Recykluje se nejen starý papír a plasty, ale třeba i nábytek a bytové doplňky.

Recyklace se netýká jen velkých firem, ale podílet se na ní může každý. A mnozí z nás i našich předků to vlastně dělali už dávno před tím, než se na ulicích objevily kontejnery na tříděný odpad. Vždyť co jiného než recyklace je například přešití obnošených šatů na novou sukni, úprava staré police z dílny na botník do předsíně, vytvoření dekorativní mozaiky z rozbitého porcelánu a ze střepů vybouraných obkládaček… A tak bychom mohli pokračovat.

Chalupáři a recyklování nábytku

Využívání starých věcí pro něco nového existovalo i dříve, bylo to ale spíše intuitivní a hospodárné chování než čin s myšlenkou „teď vezmu nějakou starou věc a předělám ji na něco zajímavého“.
Průkopníky v novodobém recyklování především nábytku a bytových doplňků jsou určitě chalupáři. Na venkově hledali relaxaci a protiváhu modernímu způsobu bydlení a života ve městě, na chalupách se tedy chtěli obklopit i tradičním nábytkem. Ten se sice v některých chalupách zachoval, ale často byl poškozený nevhodným používáním nebo zubem času. Chalupáři ho začali navracet do života. Někdy ho stačilo jen očistit a natřít, jindy, pokud se už nehodil k původnímu účelu nebo byl dost poničený, ho využili pro něco jiného. I v našich reportážích z chat a chalup se můžete s takovými případy setkávat.

Z recyklace se stal koníček

Tvořiví jedinci se inspirovali příklady kolem sebe, v tisku a na internetu a začali cíleně vyhledávat již nepoužívané staré věci a přetvářet je v něco nového. Je v tom chuť nejen zachraňovat, ale i tvořit něco vlastníma rukama, výtvarně se „vyřádit“ a mít radost z pěkného výsledku.
Někdy může jít jen o natření otlučené skříňky zajímavě zkombinovanými barvami a doplnění novými úchytkami, přičemž původní účel nábytku zůstane zachován. Jindy o naprostou proměnu něčeho ve zcela novou věc. A využívat se přitom dá nejen dřevo, ale materiálem pro originální nábytek a doplňky může být i různý kovový odpad, samotné nářadí, nádobí a podobně. Ani pouhé zbytky starého nábytku nemusí skončit na skládce, jak se můžete na fotografiích přesvědčit. Originálně využít se dá vlastně úplně všechno. Třeba jen na abstraktní dekoraci.

Inspirativní soutěž

V recyklaci věcí se začaly pořádat i soutěže a přehlídky. Se soutěží pro tvořivé jedince Barevná hra recy-věcí přišel Balakryl, výrobce nátěrových hmot. Letos tuto soutěž pořádá již počtvrté. Dnes vám z této soutěže přinášíme některé ukázky nekonečné fantazie a šikovnosti lidí, další jsme objevili při návštěvách chalup a něco jsou ukázky i z výroby malých firem. Třeba budou inspirací i pro vás.

www.balakryl.cz, www.balakrylrecyveci.cz, www.blackox.cz, www.dulux.cz, www.stara-krasa.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: JAROSLAV HEJZLAR, ZDENĚK ROLLER, PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREM

Ze starého nové

Uložit

Ze starého nové