Nevypadejte v zahradě jako strašák

Rubrika: Zahrada

Jarní zahrada volá po úpravách. Při všem tom kopání, sázení a vysévání tu trávíme, alespoň o víkendech, téměř celé dny. Jak se k zahradničení oblékáte? Máte hezké a funkční pracovní oděvy, nebo tu dotrháváte obnošené šatstvo?

Nejde jen o to, abyste se v oblečení při práci cítili pohodlně a mohli se volně pohybovat. Oděv vás také  musí chránit před možným úrazem. Nové technologie přinášejí na trh pevné i odlehčené textilie s vodoodpudivou a nešpinivou úpravou, výrobci navrhují funkční i hezké věci. Pro ženy na trhu najdete módní a slušivé oblečení, které je i pohodlné.

Nepodceňujte správnou výbavu

Co by vám nemělo chybět? Ochranný oděv, pokrývka hlavy, rukavice a vhodná obuv, která bude pevná a dobře padnoucí, osvědčí se ve vlhku a bude chránit vaše nárty i kotníky. Samozřejmostí jsou holínky. Měly by být vysoké a přitom poddajné, aby nikde netlačily a noha se v nich cítila pohodlně.

Při práci se sekačkou a jinou zahradní technikou budete potřebovat pevné a uzavřené boty, dlouhé kalhoty a hodí se také ochranné brýle.

V zahradě se neobejdete bez několika typů rukavic. S nimi snížíte riziko poranění a případné infekce v utržené ráně. Potřebují je jak ženy, tak muži a užijete jak tenké rukavice pro plení s nepromokavou a protiskluzovou úpravou, tak gumové rukavice pro práci ve vodě, nebo silné textilní, místy vyztužené proti prořezu pro práci s pilou a podobně.

Můžete mít i speciální kalhoty, zpevněné na namáhaných místech (sedací část a kolena) ozdobnými „záplatami“ a vybavené potřebnými kapsami. V zahradě také oceníte velké zástěry s našitými kapsami na potřebné drobnosti a menší ruční nářadí.

Další pomůcky

Užijete také pláštěnku, klobouk nebo šátek. Poletující vlasy spoutejte sponou nebo vhodnou gumičkou, ať na práci dobře vidíte. Klobouček pomůže jak při dešti, tak jako ochrana před sluncem. Nepodceňujte ho a předcházejte možným spáleninám, které zbytečně vyvolávají riziko rakoviny. Do kapsy si přibalte opalovací krém a také ochranný krém na ruce. A budou se hodit i sluneční a pracovní brýle.

www.gardena.cz, www.hornbach.cz, www.obi.cz, www.husqvarna.cz, www.anglickasezona.cz

TEXT: HELENA ŠTĚTINOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Pracovní oblečení na zahradu

Nevypadejte v zahradě jako strašák