Rozchodníky

Různorodost a mimořádná odolnost i v extrémně suchém počasí dělá z rozchodníků ideální trvalku pro zahrady u rekreačních chat a chalup. Skvěle se uplatní i jako zelená krytina střechy.

Ne každý rostlinný rod se může pochlubit tak širokou škálou tvarů a zbarvení listů, ale i květů jako sukulentní rozchodníky, jimž se lidově říká mužíčci a které nesou latinské rodové označení Sedum. Nemusíme jim věnovat téměř žádnou péči. Kromě přílišného vlhka snesou jakékoliv počasí včetně mrazů, a to až do –40 °C. I zdánlivě uschlý rostlinný koberec se dokáže pod sprškou životodárné vláhy znovu probudit. Rozchodníky však mají ještě „jedno eso v rukávu“, vyhýbají se jim choroby a škůdci, nechutnají ani slimákům a hlemýžďům.

Rozchodník ostrý najdeme běžně ve volné přírodě

Vybírejme, kombinujme

Vysoký i nízký, vzpřímený, plazivý či převislý. S listy jehličkovitými, vejčitými i okrouhlými, někdy se zubatým okrajem, v barevné paletě od světlezelené přes tmavou k modrošedé po oranžovou, červenou až karmínovou či purpurovou, u některých druhů ozvláštněné žíháním, barevnými tečkami, bílým nebo červeným okrajem. Rozchodníky krášlí hvězdičkovité, nejčastěji pětičetné květy v barvě něžně bílé, sytě žluté, narůžovělé až karmínové nebo kropenaté, vyrůstající buď samostatně, nebo v širokých květenstvích. Podle druhu se na rostlinách objevují od časného léta do podzimu, kdy už bývá příroda na medonosnou potravu poměrně skoupá.
Tak velkorysou nabídku dává jediný rod sukulentních rostlin. Můžeme s nimi tudíž osadit záhony, rabátka, hodí se i do skalek, suchých zídek, koryt, květinových misek, vyšší druhy s velkými květenstvími, jako například rozchodník nádherný, se budou dobře vyjímat i solitérně. Vzhledem ke schopnosti listů fungovat jako zásobárna vody, ale i k nenáročnosti na půdu se nízké plazivé druhy výborně uplatní coby alternativa trávníku, ale také na střechách, kde sesazením více druhů můžeme vytvořit efektní vícebarevnou „krytinu“.
Nejběžnější druhy jako rozchodník ostrý, suchomilný či bílý si můžeme snadno pořídit v „přírodní samoobsluze“, často totiž roste na okrajích cest, osluněných stráních a skálách.

Stačí jim málo

Rozchodníkům bude nejlépe na plném slunci či v mírném polostínu, v propustné, písčitohlinité, mírně alkalické půdě s průměrným množstvím živin. Aby nová rostlinka dobře zakořenila, nesmí zůstat delší dobu podmáčená, kořeny by jí shnily. V dalších letech už snese občasné přemokření, stejně jako dlouhé sucho.
Pokud bychom chtěli rozchodníkům dopřát a poskytli jim kvalitní dobře prohnojenou a vlhkou půdu a stínění, výsledkem by byly neduživé, rozkleslé rostlinky se slabými stonky, které se vytahují za sluncem.
S květy by tomu bylo obdobně, byly by drobné, málo barevné. Pro bohatší kvetení však můžeme čas od času rozchodník přihnojit nedusíkatým hnojivem. Zálivku jim stačí poskytnout jen občas tam, kde mají skutečně omezenou možnost získat vláhu a kde mají i minimum půdy, např. ve štěrbinách suchých zídek nebo v závěsných nádobách umístěných pod střechou. Za lehké svlažení budou vděčné při extrémně dlouhém období sucha.

Vysoce efektními šedomodrými listy se prezentuje rozchodník Sieboldův

Snadné množení

Větší trsy rozchodníku rozdělíme na několik částí, odstraníme z nich uschlé nebo vytáhlé výhony a zasadíme na vybrané místo. Dobře zalijeme. Nemusíme vyhazovat odlomené stonky, pokud jsou zdravé, pustí po zasazení většinou brzy kořínky.

Nejznámější druhy rozchodníků

druhvýškalistkvět
rozchodník nádherný (Sedum spectabile)40–50 cmopadavý, světle zelenýsytě růžový
rozchodník suchomilný (Sedum rupestre)10–40 cmjehličkový, zelenýžlutý
rozchodník ostrý (Sedum acre)5–10 cmjehličkový, světle zelenýzářivě žlutý
rozchodník šestiřadý (Sedum sexangulare)5–15 cmzelenýžlutý
rozchodník bílý (Sedum album)8–25 cmčárkovitý, zelenýbílý
opičí ocásek převislý (Sedum morganianum)do 60 cmzelenýrůžový
rozchodník lžičkolistý (Sedum spathulifolium)5–10 cmstříbřitě purpurovýžlutý
rozchodník sieboldův (Sedum sieboldii)15–20 cmokrouhlý, žíhanýrůžový
rozchodník tmavomodrý (Sedum cyaneum)5–10 cmzelený, šedomodrýrůžový, fialový

 

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Uložit

Uložit

Rozchodníky