Svatební zahrada zahrad

Vybrat si z vídeňských parků či zahrad tu nejhezčí nelze – všechny jsou krásné, mají svou poezii, kouzlo a zajímavou historii. Tu, do níž vás zveme, Vídeňáci skutečně zbožňují. Je zajímavá tím, že na jednom místě procestujete zahradami půl světa.

Zelený secesní pavilon je kovový, proto mu Vídeňáci říkají Mausefalle –pastička na myši. Na dlouhých záhonech, které jej obklopují, se dvakrát ročně mění květinová výzdoba. Jde o show plnou barev, která milovníky květin táhne. foto Jiří Zeman

Vídeňnejvětší rozlohou zelených ploch na světě, pokrývají téměř polovinu města. Jeho tvář zkrášluje přes tři sta císařských parků a zahrad. Ve skutečnosti je jich mnohem víc, protože každý prostor a dvůr mezi domy je také zahradou…

Mezi nejoblíbenější patří Květinové zahrady Florarium Hirschstetten rozkládající se na ploše 60 000 čtverečních metrů. Můžete tu obdivovat mexickou, švýcarskou, indickou, čínskou zahradu, zahradu Provence, anglickou zahradu růží, fungující historický statek, zoologickou zahradu, včelařství, dětský svět, bludiště či palmový skleník s vodopády a rostlinami z celého světa, rybníčky plné leknínů a želv, zelené bludiště a řadu dalších zajímavostí. A především jsou tady tisíce květin a rostlin, nad kterými přechází zrak.
Zahrady jsou i sochařskou galerií. Seznámíte se hlavně s božstvy jednotlivých zemí, jejichž zahrady tu vidíte. V indické upoutá veliká barevná socha božstva Ganeša, mladíka se čtyřmi pažemi a sloní hlavou, který lidem plní jejich přání. Můžete se tu poklonit i kamenné soše bohyně milosrdenství a míru Guanyin. V prostorné přilehlé oblasti čínské zahrady váz zve k rozjímání socha meditujícího filozofa Konfucia.

Zahradě se říká rovněž svatební, protože tady s velkou oblibou uzavírají snoubenci sňatky. Mohou mít svatbu mexickou, indickou, francouzskou, jakou si ráčí přát. Během celého roku si lidé objednávají svatební obřady, hostiny a všemožné oslavy také v Palmenhaus – Domě palem, který je součástí zoologické zahrady.

Po celé zahradě zahrad je plno laviček, houpaček, lehátek a altánků včetně odpočívadla Jin Jang, kde si můžete oddechnout a přitom se kochat tou krásou kolem. Najdete tu i písečnou pláž se slunečníky a lehátky. Květinové zahrady Florarium Hirschstetten jsou otevřené od března do října a pak ještě o Vánocích. To se celý prostor promění v krásně osvětlené pohádkové divadlo s trhy.

Ještě zajímavost pro Čechy. O vídeňskou zeleň se léta staral původem Čech, ´vídeňský Pražák´ Harry von Kadrnozka, který byl v padesátých létech intelektuálním vůdcem legendárních Vyšehradských jezdců.

Závěrem jednu smutnou zprávu pro kuřáky – nikde po celém areálu vonný dým plícemi neproženou. Kouření je zakázáno ve všech prostorách. Rauchen verboten! Zato je ale vstup zdarma. A nezapomeňte, že svět je takový, jak ho vidí naše oči.

 

Text a foto Jiří Zeman

 

Svatební zahrada zahrad