Sklízíme ovoce

Rubrika: Zahrada

Čeká vás dozrávající úroda jablek, hrušek a dalšího ovoce? Pak se neobejdete bez některých pomůcek.

Bude letos sklizeň ovoce bohatá?

Pro česání ovoce ve větších výškách je nezbytný buď žebřík, nebo česáček ovoce. Podle výšky stromu a pevnosti větví zvolíme buď dlouhý žebřík, nebo štafle. Vedle jednoduchého žebříku si můžeme pořídit dvoudílný výsuvný, u něhož lze regulovat délku. Dvoudílný univerzální můžeme použít buď jako dlouhý žebřík, nebo z něj udělat štafle. Trojdílný univerzální kombinuje štafle s dlouhým žebříkem a ze čtyřdílného kloubového vytvoříme bezpečnou plošinu. Žebříky se vyrábějí z kovových odlehčených materiálů, dostaneme se na nich až do sedmimetrové výše.

Česáček lze nasadit na násadu univerzálních nebo teleskopických zahradních nůžek (Fiskars)

Bezpečně ze země budeme trhat ovoce pomocí česáčku. Teleskopická násada umožňuje utrhnout ovoce až v šestimetrové výšce.

Při česání ze žebříku se nám hodí proutěný košík, který zavěsíme pomocí háčku na žebřík. Stojíme-li na zemi, můžeme úrodu ukládat rovnou do dřevěných lísek nebo plastových přepravek, v nichž ji budeme také skladovat. Pro přepravu a skladování různých druhů ovoce a zeleniny jsou určeny přepravky, které mají atest pro styk s potravinami. Jsou vybaveny odtokovými kanálky a úchyty na všech stranách, jsou stohovatelné a v různých velikostech.

Při trhání ovoce s pevnou tvrdou stopkou nám mohou pomoci malé zahradnické nůžky.

www.alve.cz, www.fiskars.com

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: MICHAL TVRZ A ARCHIV FIREM

Sklízíme ovoce