Léto ve znamení odpočinku

Čas strávený na chalupě obvykle věnujeme údržbě zahrady, úklidu nebo potřebným úpravám stavby. Práce sice šlechtí, stejně důležité je ale umět se zastavit, odpočinout si a věnovat se věcem, co vás baví.

Máte-li před sebou několik volných dní na chalupě, byla by škoda nevyužít jich k právě k načerpání nových sil. Odpočinek totiž není jen ztrátou času, hraje významnou roli při zvládání stresu či negativních emocí. Je stejně důležitý jako zdravá strava nebo pohyb na čerstvém vzduchu. Stavení na venkově je přitom místo pro relaxaci jako stvořené. Často máme k dispozici zahradu, příroda je na dosah ruky, a tak stačí si jen udělat chvilku pro sebe a věnovat se činnosti, která nám přináší radost.

Péče o květiny či zeleninový záhon přináší spoustu radosti

V oáze klidu

Zahrada nabízí prostoru k relaxaci víc než dost, stačí si jen vybrat. Posezení u šálku dobré kávy v oblíbeném zákoutí, kde vás potěší právě kvetoucí keře a trvalky překrásnými barvami i vůní, lenošení v houpací síti s inspirující knihou nebo naslouchání zpěvu ptáků vám pomůže se odreagovat od všedního shonu. Máte-li na zahradě aspoň malé jezírko, zkuste chvilku pozorovat čilý ruch hmyzu a dalších malých obyvatel vaší zahrady.

Pohled do ohně působí uklidňujícím dojmem

Improvizované letní kino je skvělá příležitost k setkání

Zahradní altán se závěsy poskytuje dostatek soukromí pro nerušenou relaxaci

Neradi lenošíte?

Volný čas lze zasvětit i aktivnímu odpočinku, při kterém se zapojují jiné orgány než při práci. Je velmi důležitý hlavně pro ty, kdo mají sedavé zaměstnání vyžadující neustálé soustředění. Přiměřená fyzická aktivita přinese uvolnění, vyplaví hormony štěstí zvané endorfiny a zlepší fyzickou kondici i spánek. Příliš nezáleží na tom, zda vyrazíte na vyjížďku na kole, svižnou procházku do lesa, zacvičíte si jógu v zahradě, nebo naštípete dřevo. Důležité je, aby vám aktivita přinášela radost a rádi jste se k ní vraceli.

Pravidelným cvičením jógy protáhnete tělo a zklidníte mysl

Pétanque je oblíbená hra napříč všemi věkovými kategoriemi

Hry proti nudě

Kroket baví děti i dospělé. 503 Kč (Toys shop)

Máte-li rádi různé deskové hry, ale nechce se vám během slunných dní sedět doma u stolu na hracím plánem, možná je načase přesunout zábavní aktivity ven. Na čerstvém vzduchu můžete uspořádat třeba malý rodinný turnaj v pétanque, kroketu či dámě. Oblíbené jsou ale i další hry, třeba velká zahradní verze známé hry mikádo nebo „Člověče, nezlob se!“.

Přátelé nesmí chybět

Důležité je i najít si čas na své přátele a rodinu. Pozvěte je k sobě na návštěvu. U dobrého jídla a pití se můžete zasmát u vzpomínek na společné zážitky a naplánovat další. Večer strávený ve společnosti těch, které máte rádi spolehlivě rozptýlí každodenní starosti.

Návštěvy přátel a rodiny k letním dnům patří

Víte, že…

Odpočinek umožňuje organismu se zregenerovat. Dochází k vylučování odpadních látek, doplňují se zásoby různých enzymů, dochází k obnově životní síly. Podporuje proces hojení při poranění, infekci a mnoha jiných obtížích včetně stresu a emocionálních traumat.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Léto ve znamení odpočinku