Likvidace zahradního odpadu

Rubrika: Zahrada

Dřevěný zahradní odpad můžeme využít k mulčování, kompostování i topení. Pro jeho zpracování a likvidaci existuje spousta užitečného nářadí.

Pořízení nejrůznějších motorových i ručních pomocníků pro likvidaci dřevěného odpadu se vyplatí zvlášť v případě, že vlastníte větší pozemek a musíte pravidelně odstraňovat náletové dřeviny. Takové nářadí oceníte i při občasném prořezu stromů v zahradě nebo při odstraňování spadaných větví na větrných horských pozemcích. Technika vám může usnadnit i likvidaci listí či tvarování a ořez živých plotů. Stačí si jen vybrat u prodejců zahradní techniky.

Podívejme se na nákup techniky na zpracování dřevěného odpadu nejdříve z ekonomického hlediska. Při jednorázové likvidaci velkého množství náletových dřevin, rizikovém kácení přestárlých či poškozených stromů či omlazování sadu stojí za úvahu zadání takové zakázky odborné firmě. Zvlášť při rizikovém kácení se bez pomoci odborníků neobejdete, a nemáte-li dostatek zkušeností, nelze kácení vzrostlých stromů v blízkosti domu či elektrických drátů doporučit.

Specialisté obvykle zajistí i pořezání kmenů na polena a likvidaci a odvoz větví. Zahradnickou firmu má smysl najmout i na jednorázovou kultivaci dřevin a prořez náletů, například po nákupu dlouho neobývané a zanedbané nemovitosti.

Porovnáním ceny, kterou byste za takto provedenou práci zaplatili, a částky, za kterou byste pořídili všechno potřebné nářadí, můžete celkem snadno dojít k závěru, která varianta je výhodnější. Je nutné započíst i cenu vašeho času, investice do vlastního nářadí však může být z dlouhodobého hlediska rovněž výhodná. A vezměte v úvahu i to, že také následná údržba firmou zkultivovaného pozemku může být na potřebné nářadí méně náročná.

Další možností je pronájem nářadí v půjčovně. Má to smysl například tehdy, když potřebujete výkonný benzínový drtič větví, který nekoupíte za méně než několik desítek tisíc korun. Pro co nejefektivnější využití půjčeného nářadí větve k likvidaci připravte a shromážděte na jednu nebo několik hromad, k nimž se s drtičem snadno dostanete.

Například půjčovny nářadí DKNV v Praze a Říčanech nabízejí různé typy štěpkovačů včetně profesionálních benzínových od 460 do necelých čtyř tisíc korun na den. Půjčit si můžete i teleskopické motorové pily na prořez větví či frézy na pařezy, jejichž nákup se zahrádkářům většinou také nevyplatí. Nářadí lze pronajmout i na několik hodin a s větším počtem dnů se ceny v půjčovnách obvykle snižují. Počítejte i s několikatisícovou vratnou kaucí.

Řezání, drcení a štěpkování

Drť z větví, listí a posečená tráva obvykle míří na kompost. Dřevěné štěpky však můžete využít i k topení nebo mulčování. Oba způsoby zpracování vyžadují odpovídající technické vybavení. Prořez menšího množství větví zvládnete i ručně. Kromě zahradnických obloukových pilek včetně těch k nasunutí na tyč využijete i jednoruční prořezávací pily včetně zavíracích.

Výhody elektrických pil jsou v korunách stromů vykoupeny přítomností elektrického kabelu. Řeší to akumulátorové nářadí, mezi kterým najdete i teleskopické či příjemně malé a lehké ruční řetězové pily nebo stále rozšířenější pily šavlové. Lehké a malé přístroje, které umožňují řezání jednou rukou, si vyberete také mezi benzínovými řetězovými pilami.

Účinným nástrojem pro prořez náletů je křovinořez. Kromě struny mívají křovinořezy v příslušenství vyžínací a pilové kotouče a některé lze s příslušným nástavcem použít i k prořezávání větví a živých plotů. Například Stihl prodává KombiSystém, který umožňuje využití jedné pohonné jednotky s rukojetí s příslušnými nástavci k různým typům prací.

Při prořezu a následné likvidaci větví se vám budou hodit i zahradnické nůžky a také dobrá lehká odvětvovací sekera. Někdy je rychlý střih či přesné seknutí mnohem jednodušší než práce s motorovým nářadím.

Když už máme větve a náletové kmínky připraveny ke zpracování, je velmi účinným pomocníkem drtič větví. Ve většině případů si vystačíme s elektrickým, ale i v hobby řadách seženete silné stroje s benzínovými motory. Drtiče větví a dalšího zahradního odpadu se dají sehnat již za několik tisíc korun. Cena se odvíjí od řezného systému, výkonu či značky přístroje. U jednotlivých prodejců na internetu či v kamenných obchodech se mohou ceny výrazně lišit.

Drtiče s nožovým systémem fungují tak, že větev je přitlačována na kotouč a ten ji otáčením postupně seká, plátek po plátku, na menší kousky (štěpky).

Drtiče s frézovacím válcem fungují na principu strouhání a drcení vloženého odpadu na jemnou drť. Jde o výkonnější systém, vhodný i na tvrdé větve. U profesionálních drtičů pak výrobci poukazují i na schopnost rozdrtit odpad na jemnou hmotu, vhodnou k použití v peletkovačích nebo briketovacích lisech. Drtiče se dají využívat také pro přípravu krmných směsí pro zvířata.

Jak vybírat drtič

Při výběru drtiče hraje roli rozloha zahrady a také to, jaký materiál bude při zpracování převažovat. U menší zahrady vystačíte s levnějším modelem drtiče s nožovým systémem, pro větší plochu a náročnější údržbu je lepší pořídit si drtič s výkonnějším frézovacím válcem. Nožový mechanismus zvládne měkčí rostlinné zbytky a mladší tenké větvičky. Frézovací válec je vhodný na větší větve. V případě velké zahrady hraje ve prospěch modelu s frézovacím válcem také jeho tišší chod. Nožový systém je poměrně hlučný.

Výběr závisí i na tom, zda upřednostníte přípravu kompostu či mulčovací kůry, nebo topení štěpkou. A také na tom, zda budete častěji zpracovávat suché větve, nebo spíše postříhané tenčí větve živého plotu a keřů či odpad ze zeleninových záhonů a shrabané listí. Nakupujte i podle toho, zda je k vybranému typu dostupný servis.

www.stihl.cz, www.mountfield.cz, www.zahradahrou.cz, www.husqvarna.com/cz

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem

Likvidace zahradního odpadu

Likvidace zahradního odpadu