Pozvěte na zahradu motýly

Rubrika: Zahrada

Jaro a léto je časem motýlů. Jejich návštěva na vaší zahradě je radostnou událostí, která znamená, že jste pro ně připravili tu správnou hostinu. Za odměnu si vám možná sednou na rameno nebo předvedou malý motýlí rej.

Někteří majitelé zahrad v přírodním stylu lákají motýly na kousek nepokosené květnaté louky, kterou si pro ně na zahradě nechávají. Jde to však i za pomoci výsadby z okrasných rostlin, které motýlům mimořádně voní a chutnají.

Dlouhozobka svízelová je tažný druh.
Letem připomíná kolibříka

Motýlí menu

Králem motýlích hostin je keř komule neboli buddleya, jehož květenství připomíná šeřík. Stejně atraktivní jsou květenství rozchodníkovce nachového, třapatek, floxů, levandule nebo rozchodníků a netřesků.

Vlhká zem na břehu jezírka poslouží motýlům a včelám jako pítko. Hmyz tu s vodou nasává i rozpuštěné minerály.

Na podzim babočky a žluťásci uvítají, když jim na zemi ponecháte pár kvasících spadaných švestek. Kvasinky je svými bílkovinami posilní před zimováním nebo před cestou na jih.

Bělásci nechybí na žádné zahradě

Hostíme housenky

Dospělí motýli sají nektar z květů a vajíčka kladou na živné rostliny svých housenek. Co by bylo platné motýly nasytit, když by sobě nezanechali potomstvo! Co pro ně můžeme udělat?

Housenky našich nejběžnějších baboček se živí na kopřivách. Co takhle nechat někde u plotu ostrůvek kopřiv ohraničený tak, aby se jejich oddenky nešířily dál, a z pohledu od zahrady je zakrýt vyššími kvetoucími rostlinami?

Motýly nejsnáze přilákáme na rozlehlejší porosty rostlin bohatých na nektar

Hnědě zbarvení okáči potřebují pro housenky nepokosenou trávu. To se dá na malém kousku trávníku také zařídit.

Co ještě můžete housenkám nabídnout? Trochu tolerance. Jejich ojedinělé nálezy na listech nemusíte hned řešit insekticidem. Pokud housenku nesezobne sýkora, možná vám zahradou bude časem poletovat krásný lišaj šeříkový nebo otakárek!

Babočka kopřivová u nás přezimuje

Kteří motýli přiletí

Na hostinu pravděpodobně přiletí naši nejběžnější denní motýli: bělásek řepkový, řepový a zelný, babočka paví oko, kopřivová, admirál a síťkovaná.

A také okáč luční, modrásek jehlicový a otakárek ovocný. Ti všichni by se mohli na vaší zahradě i množit.

Na hlt nektaru se občas zastaví i další motýli, například dlouhozobka svízelová, připomínající letem kolibříka, nebo malý oranžový soumračník čárkovaný.

Chráněný otakárek fenyklový

Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller

Pozvěte na zahradu motýly