Nadzemní nádrže na dešťovku

Dešťová voda je na zahradě i v domácnosti cennou komoditou a nádrže na ni mohou být uprostřed zeleně zajímavou dekorací. Využití dešťovky však vyžaduje dodržování určitých pravidel.

V úvodu zmíněná nutnost dodržování pravidel neznamená nic složitého, je prostě jen potřeba počítat s tím, že dešťovka nepadá z nebe stoprocentně čistá a podle způsobu jejího využívání je třeba podniknout různé kroky k jejímu dočištění.

Nebýt kohoutku, člověka by nenapadlo, že je ve skříňce skryta nádrž na vodu

 

Způsob čištění

Zásobu dešťové vody obvykle vytváříme tak, že ji jímáme z okapových svodů do akumulační nádrže. Tou může být obyčejný sud, oblíbené plastové IBC kontejnery, různé dekorativní plastové repliky dřevěných sudů či amfor, ale i objemné podzemní rezervoáry.
Do nádrží lze vodu svádět buď přímo z okapového svodu, nebo využít výklopný odvaděč vody, který se montuje jako „mezikus“ na svislý svod a umožní přesměrovat proud vody bokem do přistavené nádrže.

Tyto odvaděče jsou vybaveny sítem, které představuje první stupeň filtrace a zachytí listí nebo hrubší nečistoty, jež se pak splaví do tzv. geigeru neboli lapače střešních splavenin umístěného mezi koncem svodu a jeho napojením na kanalizaci.

Chalupáři a zahrádkáři využijí dešťovou vodu nejčastěji na zalévání záhonů

I tak se však ze střech a okapů splavují jemnější nečistoty, prach, písek, částečky mechu a také částečky střešní krytiny, betonu, barev, kovů či asfaltu. Je-li na střeše eternit nebo větší množství korodujících prvků, může dešťovka obsahovat i zdraví škodlivé látky. Podle odborníků však jejich množství zpravidla nepředstavuje hrozbu, pokud se voda užívá například pro zalévání. I přesto je nutné přinejmenším počkat, až se nečistoty v nádrži usadí.

Sedimentace je nejjednodušším způsobem čištění dešťové vody a probíhá buď v samotné akumulační nádrži na dešťovou vodu, nebo v nádrži usazovací předsazené před nádrž akumulační. V praxi může jít třeba o osvědčený systém dvou sudů, propojených v horní části trubkou. Do jednoho voda natéká z okapu, do druhého přetéká samospádem, když se naplní sud první.

Složitějším způsobem čištění je filtrace. Vodu lze velmi účinně čistit pomocí různých typů filtrů umístěných buď na okapových svodech, nebo přímo v potrubí.

Napodobenina amfory z plastu může dobře vypadat například na dlážděném dvoře

 

 

Praktické i dekorativní

Spíše praktickým řešením jsou odolné IBC kontejnery, což jsou plastové nádrže využívané pro přepravu a skladování kapalných látek. Nádrže jsou opatřeny výpustí a chráněny ocelovou konstrukcí a zahrádkáři často využívají nabídky repasovaných výrobků dostupných už zhruba od tisícovky. Ty lze však použít pouze na užitkovou vodu. K IBC kontejneru si pořiďte i redukci na výpusť, snadno pak nasadíte třeba zahradní hadici.
Do zahrady či na dvůr obvykle lépe zapadne některý ze zahradních plastových sudů, které se obvykle prodávají v zelené barvě. V nabídce jsou nejčastěji sudy o objemu 500 a 1000 litrů, které bývají vybaveny přípravou na kohout nebo rovnou kohoutem. Ten usnadňuje napouštění vody do konve, při čerpání vody ze spodní části však narušíte proces sedimentace.

Okapový filtr je jednou z velmi efektivních cest k čištění dešťovky ještě před natečením do nádrže

Nadzemní plastové zásobníky na dešťovou vodu však seženete i v designu imitujícím tradiční materiály zahradní architektury, ať už jde o dřevo, kámen, či terakotu. Výběr je poměrně velký. Kromě designu, ceny či objemu se při nákupu zajímejte rovněž o mrazuvzdornost, stabilitu a také o možnost pohodlného čištění. Každopádně je dobré, když lze nádrž jednoduše položit na bok a propláchnout proudem vody z hadice nebo tlakové myčky.

shop.elkoplast.cz, hobbynaradi.cz, rainshop.cz

Plastové imitace dřevěných sudů patří mezi nádržemi k nejoblíbenějším


Uchovávání vody
K udržení zachycené vody v čistotě přispívá i umístění zásobní nádrže na chladném místě, kde není vystavena přímému slunečním záření. Nádrže na povrchu terénu jsou v každém případě vystaveny vlivu kolísání teplot, světla i možného znečištění více než nádrže podzemní. Pokud je nádrž umístěná ve sklepě, nemá teplota sklepního prostoru přesáhnout 18 °C, aby nevzniklo nebezpečí rozvoje mikroorganismů. Obecně se nedoporučuje příliš dlouhé skladování dešťové vody ani v případě, že jsou podmínky pro její uchovávání ideální.


Ze sudů lze vodu nabírat, napouštět, ale i čerpat čerpadlem na zavlažování (OBI)

Praktickým řešením jsou odolné IBC kontejnery, které se dodávají na plastové paletě

 

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Nadzemní nádrže na dešťovku