Bylinky na zahradě

vzrostlá mateřídouška

Vzrostlá mateřídouška nebo tymián působí na zídce jako třešnička na dortu. Foto: Zdeněk Roller

Klasické bylinky našich babiček jsou skromné, báječně voní a hezky kvetou. Zkuste je letos vysadit netradičně: třeba spolu s trvalkami na kamenné zídce.

Šalvěj, tymián, levandule, rozmarýnka. A také máta, dobromysl a bazalka. Téměř všechny tyto kuchyňské bylinky pocházejí z jižních zemí, a proto jsou velké milovnice slunce. Čím více slunce, tím jsou také aromatičtější. Ty nejvoňavější si proto vozíme z Řecka.

Výsadba bylinek v anglickém stylu

Keřovitá levandule

Keřovitá levandule zdobí a také cloní pohled na terasu. Foto: Zdeněk Roller

Nikde není psáno, že tyto oblíbené kuchyňské bylinky musí růst jen v odděleném koutku zahrady tak, aby nerušily ostatní dekorativní výsadbu. Už jen pro jejich voňavost a pastelové květenství se vyplatí vysadit je i do ozdobného květinového záhonu – klidně i mezi letničky nebo trvalky.

Už od středověku se v Anglii pospolu sázejí květiny, ozdobná zelenina a bylinky. Je to vynález anglických venkovských zahradníků, kteří chtěli z malé zahrádky zásobovat stůl a zároveň i experimentovat s barevnou škálou všech květů, které byly k dispozici. Mezi okrasné rostliny se v Anglii sázejí také ovocné stromy: jabloň nebo slivoň, jak pro jejich květy, tak i ovoce. Tento typ výsadby je v Anglii populární dodnes: můžete ho obdivovat například i v St. James Parku u Buckinghamského paláce, kde také objevíte památník významného anglického floristy a architekta Johna Nashe.

Bylinky na zídce

Výsadba v provensálském stylu

Výsadba v provensálském stylu. Foto: Zdeněk Roller

Bylinky nemají na půdu nijak vysoké nároky, čím je chudší, tím lepší. Proto dobře prospívají i na kamenité terase či zídce, kde se jako husté zelené ostrůvky zapojí i mezi kvetoucí hvozdíky a netřesky. Na slunnou terasu se hodí zejména šalvěj, tymián (příbuzný mateřídoušky) a saturejka.

Okousek dál, do polostínu vysaďte mátu, meduňku, pažitku, libeček a estragon. Mezi ně můžete tu a tam vysít petržel, kopr a také voňavou majoránku. Nezapomeňte přisadit několik rostlinek aksamitníku, lichořeřišnice nebo měsíčku zahradního: odpuzují škůdce, kteří by bylinky mohli napadnout a také přispívají k barevnosti záhonů.

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: ZDENĚK ROLLER A ARCHIV

Bylinky na zahradě