Zahrada s betonovým valem

Vybudovat zahradu v neohraničeném terénu s přesahem do krajiny, chce velkorysost a rozlet. Majitel rozčlenil svažitý pozemek v travnaté stráni mohutnými terasami, které propojil schodišti. Výsadbu koncipoval převážně z dřevin.Jak zpevnit mírný i strmější svah

„Ať už je sklon zahrady mírný nebo strmější, základem je vytvoření teras, podepřených zídkami. Klasikou jsou zídky vytvořené nasucho,“ říká majitel.

„Svahy jednotlivých teras je dobré zpevnit výsadbou dřevin. Vhodné jsou tisy a borovice. Pro menší zahradu se ale nehodí,“ vysvětluje zahradník. „V prostorné zahradě stromové pasáže vytvoří intimní prostředí a oddělí jednotlivé terasy propojené cestičkami a pasážemi schodů.

Zahrada zahradníka, cestovatele a sběratele orchidejí Dušana Horáka hostí stovky zajímavostí ze světa jehličnanů a listnáčů. Stromky a keře nejrůznějších tvarů a velikostí jsou vysazené s velkou nápaditostí, takže celek téměř připomíná taneční rej.


Stráň dělí mohutný val

Optické předělení rozlehlé, do široka rozběhlé stráně je oříšek, který majitel vyřešil pomocí zemních prací, kdy za pomoci techniky vytvořil ve stráni mohutný val zpevněný betonovou zídkou, dělící pozemek zhruba v polovině. Místy beton vystřídaly betonové tvárnice, místy ho nahradily kamenné zídky.

V zatravněném terénu nad valem majitel vysadil desítky borovic, jedlí, smrků, javorů, jalovců, lísek, dřínů a skalníků. Pestrou směs doplňují kručinky, vilíny, zlatice, jasmíny, zimolezy, magnolie, kdoulovce a rakytníky.

Zákoutí vybudovaná z nižších a vyšších jehličnanů a listnáčů dala pozemku intimitu.
Teprve pak majitel začal pracovat s okrasnými koniferami a drobnou výsadbou bylin a květin na terasách nad a pod valem. Ve spodní části pozemku založil ukázkovou školku, na terasách vybudoval četné minizahrádky.

Skalničky dlouhými kořeny čerpají vláhu ze spár mezi kameny

 


Specialita zahrady

Suché zídky jako dilatace

„Vybudovat terasu na tak rozlehlém pozemku nebylo snadné,“ vysvětluje majitel. „Ta naše podpírá celou stráň, a tak jsem ji musel udělat hodně bytelnou. Zvolil jsem kombinaci speciálních betonových tvárnic a kamene. Dilatační pojistkou jsou proluky vytvořené výhradně z kamene ve stylu suché zídky, některé části mají i okrasné kamenné schodiště.
Díky dilataci se nemusím ani při velkých deštích či za mrazu obávat zhroucení terasy. Kámen také robustní val zjemňuje a ozvláštňuje.“


Minizahrádky s tvarovanými koniferami

Na valech jsou vysazené drobné podrostové rostliny: například netřesky, celá škála host a čarověníky, které jsou seskupené do různorodých skupinek. Ty jsou proložené různobarevnými půdopokryvnými jalovci a ozdobnými travinami. Jsou tu zákoutí s levandulí a rozmarýnkou, o pár kroků dál zas parafráze na horskou zahrádku z vřesů a vřesovců.

Když k téhle drobotině přisadíte tvarované konifery, zahrádka se téměř roztančí. Majitel například z modřínu dvojím roubováním vytvořil panenku v sukni, která je ozdobou jedné z minizahrádek.

Jsou tu i partie, která patří převislým okrasným bukům v červených a zlatých barvách. Jejich koruny mají podobu sloupů, obelisků či převislých fontán. Bukům očividně kyne v moderních zahradách skvělá budoucnost.

 

 

Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller

Zahrada s betonovým valem