Renovace chalupy bez chyb

Vždy bychom měli hledat řešení, díky němuž si historické stavení uchová svůj původní charakter, a to i v souvislosti se sílícím tlakem na snížení energetické náročnosti budov.

Rekonstrukce většího rozsahu má výrazně přispět ke komfortu bydlení, je třeba si ovšem při jejím plánování uvědomit, že každý necitlivý zásah, zejména použití moderních materiálů, může chalupu nezvratně poškodit a snížit její hodnotu.

roubenka

Zachování zdobných prvků je pro výraz chalupy klíčové. Foto: Shutterstock

Výměna oken

Výrazným rekonstrukčním prohřeškem jsou plastová okna a dveře, které zničí vizáž chalupy. Při bílém zbarvení doslova křičí do světa, že jsou umělé. Přitom tradičních špaletových oken se nemusíme vzdávat. Některá se dají repasovat a jejich moderní alternativy díky současným výrobním postupům zaručí dobré izolační vlastnosti. Nepříliš vhodné jsou typy oken s vyklápěcími křídly, neboť působí jako cizorodý prvek. Účinné ventilačky najdeme i u špaletových oken, kdy se dá samostatně otevřít jedna tabulka nebo horní díl.

moderní špaletové okno

Moderní alternativy špaletových oken, jako například okna VEKRA ANTIK, jsou od původních k nerozeznání a disponují výbornými izolačními vlastnostmi (Foto: VEKRA)

Oprava fasády

Jakmile dojde kvůli zateplení k osekání zdobných prvků, je to, jako by byl obličej zbaven nosu a rtů. Tvář se stane plochou, vizuálně nezajímavou. Proto je vhodnější u zvlášť zdobných fasád provést raději vnitřní zateplení. V případě, že jsou štuky opadané, lze je buď rekonstruovat původní technologií, anebo si nechat vyrobit jejich repliky. Může jít o lehké prvky z polystyrenu (EPS) potažené cementovým kompozitem, které unese i zateplená fasáda. Důležité je rovněž barevné provedení fasády. Nejlepší je držet se světlých přírodních odstínů. Například hladké plochy by měly mít nátěr tmavší, profilované římsy, šambrány atd. naopak světlejší, aby díky kontrastu jejich profilace vynikla.

Přírodní materiály

Vnitřní dveře volíme ideálně z dřevěného masivu nebo dýhované. Osadíme je vhodnou kovovou klikou, ovšem žádný zlatý lesk. Na podlahy patří opět masiv nebo keramická dlažba, případně korek, rozhodně ne laminát, vinyl či PVC.

retro vypínače a zásuvky

Ucelené řady jako Decento nabízejí porcelánové vypínače a zásuvky v různém dekoru. Univerzální bílé, černé připomínající své bakelitové předchůdce, s dřevěnými rámečky, které lze sladit s vybavením (Foto: ABB)

Detaily dělají celek

Kromě nábytkového vybavení, které by mělo s chalupou stylově ladit, nezapomínejme na textil, sanitární keramiku a vodovodní baterie. Samostatnou kapitolou je osvětlení, které dotváří atmosféru. Nejlépe poslouží starožitná či retro svítidla nebo neutrální lampy, které splynou s každým interiérem, a do nich žárovky vydávající teplé světlo. S osvětlením se nerozlučně pojí vypínače a zásuvky. Řeklo by se drobnost, ale na stěně jsou nepřehlédnutelné. Můžeme volit keramické, s dřevěným rámečkem či se vzhledem černého bakelitu.

Chalupa není vetešnictví

Při výzdobě platí rčení, že „všeho moc škodí“. Máte-li dekoračních předmětů více, vystavte je jako ucelené sbírky nebo je střídejte podle sezóny. Neplňte s nimi každou volnou plochu.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a se svolením firem ABB a VEKRA

Renovace chalupy bez chyb