Trámy – místo pro dekorace

Pokud nejsou trámy schované ve zdivu a jsou pohledově součástí interiéru, dají se využít pro umístění různých věcí.

Majitelé chalupy sbírají historické kuchyňské nádobí a náčiní. Využívají pro ně nejen stěny, ale i trámy

Má to tu výhodu, že předměty nezabírají místo jinde, na stolcích a komodách. Nižší vodorovné trámy mohou sloužit jako police pro věci, které chceme mít po ruce a snadno na ně dosáhnout. Třeba knížky, časopisy, květináče s živými rostlinami apod.

Na svislý trám lze kolem dokola připevňovat trvalé i dočasné dekorace

Vyšší trámy, v úrovni očí, se dobře hodí pro umístění věcí, na které chceme vidět -předměty z naší sbírky, hezké keramické nádoby, různé „vzpomínky“. Na trámy vysoko nad hlavou postavíme nebo pověsíme výraznější dekorace. Dobře se tu vyjímají svazky sušených květin, různé košíky, staré kuchyňské nádobí, dřevěné plastiky a podobně.

Staré kovové nádobí, které nepoužíváme, bude stylovou kuchyňskou dekorací

Ale nejen na dekorace jsou trámy vhodné. Na ty vyšší vodorovné se dá zavěsit i drobný nábytek – třeba houpací síť nebo ratanové či látkové závěsné křesílko, ve kterém se dá příjemně odpočívat. Prakticky využít se dají i šikmé a hlavně svislé trámy. Pověsíme na ně obrázky, drobné dekorace, hodiny, závěsné květináče. V ložnici na ně připevníme do vhodné výšky háčky na župan nebo malý věšák na šátky či bižuterii. V dětském pokoji mohou fungovat místo nástěnky a pro výstavu dětských obrázků, které se mohou častěji obměňovat. A v předsíni, s dostatečným počtem háčků, bude z trámu šikovný věšák.

Na stropních trámech najde místo staré kuchyňské vybavení

Na trámy ve větší výšce, jedno jestli svislé, šikmé či vodorovné, se dá dobře rozmístit osvětlení. Zvláště pokud použijeme více menších osvětlovacích těles. Výhodou je, že nemusíme kabely zasekávat do zdí (což bývá někdy v chalupách s dřevěnými nebo kamennými stěnami problém), ale vedeme je za trámy – samozřejmě tak, aby nebyly pokud možno vidět. K trámům také můžeme kabely lehce přichytit.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, PETR ZHOŘ A ARCHIV

Trámy – místo pro dekorace