Romantické světlo plamene v noční zahradě

Rubrika: Zahrada

Přijít o kouzlo večerní či noční zahrady je věčná škoda. Abyste si ho však užili, potřebujete k  tomu odpovídající osvětlení. Stylové a romantické. Tedy nejlépe plamen svíčky, louče či lucerny.

Pro dekorativní osvětlení zahrady je na trhu nepřeberné množství různých typů svítidel. Při troše fantazie můžete tuto nabídku sami pro sebe rozšířit o další originální kombinace sklenic, svíček, lampionů a lucerniček.

K romantickému svícení na zahradě často přímo svádí využití ohně a plamene. Při dodržení základních zásad bezpečnosti (dostatečná vzdálenost od hořlavin a zajištění proti převržení) si můžeme světla i tepla živého plamene dopřát do sytosti.

A co všechno lze na zahradě zapálit, aby to hezky svítilo? Jednak samozřejmě skutečný oheň, velmi efektní třeba v ohňovém koši na podstavci nebo v ohňové míse.

Pro šikovné chalupáře může být výzvou i výroba klasických loučí. Jsou to zhruba osmdesát centimetrů dlouhá a kolem sedmi centimetrů široká polínka, naštípaná například z borovice či buku. Musí být dobře (alespoň rok) proschlá, do smůly se na rozdíl od pochodní nenamáčejí.

Svíčky nebo petrolej

Louče do zahrady lze i koupit. Nejčastěji v podobě tyče z bambusu nebo jiného tvrdého dřeva, osazené nádobkou s knotem, v níž se zapaluje lampový olej nebo gel. Nejlevnější jsou plechové, ale vyrábějí se i luxusní nerezové. A seženete i celokovové ručně kované louče, které snadno zapíchnete do země. Náplň nádobky vydrží hořet až osm hodin.

Bezpečnější variantou živého plamene jsou různé lucerny a svítilny. Snadné pořízení je s lucernami na čajové svíčky, případně na větší svíčky s delší výdrží. Neopakovatelné kouzlo má i klasická petrolejka. Do zahrady se hodí lépe chráněné závěsné petrolejky a svůj půvab mají právě ty „technicky“ obyčejné. Seženete je i za míň než stokorunu.

Fantazii se meze nekladou ani při využití různých sklenic a svíček v nich. Postavené na stole, zavěšené ve větvích nebo volně rozestavěné dokážou zázraky.

TEXT: RICHARD GURYČA

FOTO: SHUTTERSTOCK, ARCHIV FIREM

Romantické světlo plamene v noční zahradě

Romantické světlo plamene v noční zahradě