Pohodlné stolování

Replika historické lavice vynikne v každé kuchyni. 11 900 Kč (Svět pokladů)

Volba mezi dostatkem místa k sezení pro celou rodinu a prostorem, jenž máme k dispozici, často končí kompromisem, který představuje lavice umístěná v rohu.

 

Kuchyň je tlukoucím srdcem každého domova. Kromě toho, že poskytuje veškeré zázemí pro vaření, měli bychom se v ní cítit příjemně. Je totiž místností, kde se nejen připravuje jídlo, ale také se v ní často scházíme se svými blízkými a celá rodina se zde setkává u společného stolu při všedních i slavnostních událostech.

Rozměry rozhodují

Typ sezení, jaký zvolíme, většinou vychází z možností, které nám dává dispozice kuchyně. Máme-li prostoru dostatek, nemusíme se při výběru ničím omezovat a je vhodnější zvolit rozměrnější nábytek – především stůl, který bude vyhovovat proporcím místnosti. I jídelní kout menších rozměrů má však něco do sebe a lze v něm vytvořit neobyčejně příjemné a útulné zákoutí.

Lavice dokáže poskytnout poměrně velký úložný prostor

Útulný roh

Umístění jídelního stolu patří odnepaměti k dispozici tradiční venkovské chalupy. Světničky bývaly často malé a musely spojit funkci kuchyně, jídelny, ložnice i příležitostné dílny. U stolu se přitom scházela celá početná rodina. V rohu tedy obvykle stávala dřevěná lavice s vyřezávaným opěradlem a v prostoru ji doplňovalo několik židlí. Díky lavici bylo možné využít každý centimetr kolem stolu. V současnosti už tento typ sezení ale není doménou venkovských obydlí, naopak si našlo cestu i do moderních interiérů, které často řeší stejný nedostatek obytné plochy. Tvary i materiály se ale proměnily, takže lavice může mít moderní tvar či čalouněný sedák.

Kombinace starého a nového nábytku v podobné barevnosti vypadá skvěle

Měkké polstrování

Právě čalounění dodává kuchyňským lavicím pohodlí i pro delší sezení. Vybírat můžeme nejen z potahových látek mnoha materiálů, druhů a vzorů, ale také z kůže či koženky v různých odstínech a povrchových úpravách. V současných moderních interiérech se často objevují lavice v jednoduchém skandinávském stylu, které se snadno kombinují se současným moderním nábytkem. Pohodlným polstrováním lze ale dodatečně doplnit i dřevěné selské lavice, aniž by neutrpěl venkovský styl obydlí.

Ve větších jídelnách se hodí umístit jídelní stůl doprostřed

do tradiční světnice patří sezení v rohu

Kam se všechno schová

Dostatek skříněk na ukládání věcí je oříšek v nejedné domácnosti, takže řada z nás ocení i úložný prostor, který se často skrývá pod sedákem. Lze do něj pohodlně uskladnit sezónní věci nebo cokoliv, na co nezbývá místo jinde. Opačnou možností je pak využití úložných skříněk vhodné výšky, které se doplněním měkké vrstvy podsedáků či kožešin snadno změní v pohodlnou lavici.

Stůl a židle z masivu budou slušet každé chalupě. 3 499 Kč (IDEA nábytek)

Kolik lidí se vejde ke stolu?

  • Ideální rozměr pro stolování jedné osoby je 65 × 55 cm.
  • Strávníci by mezi sebou měli mít odstup aspoň 45–75 cm.
  • Za židlí by měl zůstat volný prostor o šířce 55 cm.
  • Pokud se za židlí nachází stěna, měl by zůstat mezi nimi průchod široký alespoň 65 cm.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Vladimír Hájek, Martin Mašín, Pavel Veselý, Petr Živný, Petr Zhoř a archiv

Pohodlné stolování