Malé automobily

Rubrika: Auto, Auto, rss-feed

Malé auto má spoustu výhod, a pokud do něj nehodláme posadit pětičlennou rodinu se psem a zavazadly, bude nám na cestu na chalupu bohatě stačit.

Na silnicích se pohybují automobily nejrůznějších velikostí. Výrobci a prodejci je také podle rozměrů rozdělují do nejrůznějších segmentů. Rozměrově nejmenší automobily patří do segmentu označovaného jako mini, ty o něco větší pak do kategorie malých vozů.

Mini automobily

Mini automobily jsou někdy také nazývány jako „City Cars“ a patří v evropských zemích k nejprodávanějším především pro využití v městském provozu. Ve městě se uplatní hlavně díky svým rozměrům, které jim zaručují lepší možnosti manévrování v ulicích i při parkování. Na druhou stranu jsou však dostačující k tomu, aby přepravily pasažéry, nějaký ten nákup nebo zavazadla. Vozy v tomto segmentu zpravidla nepřesahují délku 3,8 metru a jedná se většinou o třídveřový nebo pětidveřový hatchback, případně může jejich karoserie vykazovat některé prvky kompaktních vozů s větším vnitřním prostorem, nebo jde o dnes oblíbené crossovery.
Další kategorií, která je o něco větší než již zmiňované vozy mini, jsou malé automobily. I zde najdeme karoserie nejrůznějších tvarů a vnitřní prostor pro posádku i zavazadla je dostatečný i pro delší cesty. Kategorie vozů mini a malých patřily u nás ještě před několika lety k těm nejprodávanějším. V současnosti se většinový zájem zákazníků přesouvá častěji do vyšších segmentů a vozy s menšími rozměry jsou v řadě případů využívány jako tzv. „druhý vůz do rodiny“. Pozitivní je, že i do segmentu mini a malých vozů proniká řada nejmodernějších prvků, které usnadňují ovládání a zvyšují bezpečnost, a to od karosérií z vysokopevnostní oceli až po nejnovější asistenční systémy.
Evropští výrobci i prodejci přistoupili k tomu, že nově nabízené automobily jsou vybavovány řadou bezpečnostních prvků (airbagy, ABS, ESP, kontrola tlaku v pneumatikách apod.), buďto dobrovolně, nebo jim to nařizuje evropská legislativa, dostaneme tedy i ve výše uvedených kategoriích vozidel za své peníze celkem bezpečné vozy. A které modely a značky z kategorií mini a malých vozů patří na našem trhu k nejžádanějším?

Mini koncernu Volkswagen

Nejprodávanější značkou a modelem v kategorii mini je podle statistik Škoda Citigo. Moderní konstrukce vozu využívá karoserii vyztuženou prvky z vysokopevnostní oceli, sadu airbagů, ABS, systém ESP, předpínače bezpečnostních pásů, ale také třeba systém nouzového brzdění, který dokáže v závislosti na rychlosti a dopravní situaci automaticky zmírnit následky kolize nebo nehodě úplně zabrání. K pohonu jsou připraveny litrové motory s výkonem 44 kW, resp. 55 kW. A jako pohonnou látku můžete využít i stlačený zemní plyn (CNG). Čtyřmístná pětidveřová verze má na délku necelých 3,6 metru a zavazadlový prostor má objem 251 litrů.
A protože Škoda patří do koncernu Volkswagen, tak i tento minivůz má sourozence, který se u značky Seat jmenuje Mii a u Volkswagenu up! Všechny tyto automobily se vyrábějí v továrně koncernu VW na Slovensku. Na první pohled se odlišují různým zpracováním přední masky i v zadní části karosérie a k dispozici jsou jako třídveřový nebo pětidveřový hatchback. Technika u všech tří je pak obdobná.

Nejnovější generace vozu Hyundai i10 byla navržena a zkonstruována v Evropě

Hyundai

Nejnovější generace vozu Hyundai i10 byla navržena a zkonstruována v Evropě, aby odpovídala co nejvíce vkusu evropských zákazníků. Vůz je dlouhý 3,66 m a uvnitř najdeme základní zavazadlový prostor s objemem 252 litrů. I takto malý automobil nabízí celou řadu prvků výbavy, například tempomat, kůží obšitý volant, asistent pro rozjezd do svahu, bezklíčkové startování, světlomety LED pro denní svícení, plně automatickou klimatizaci, šest airbagů, stabilizační systém ESC, brzdový asistent, sledování tlaku v pneumatikách apod. K pohonu si může zájemce vybrat například zážehový tříválec o objemu 998 cm3 s výkonem 48,5 kW, který je rovněž dodáván v úpravě pro spalování LPG, nebo čtyřválec o zdvihovém objemu 1 248 cm3 s výkonem 64 kW.

Praktický Suzuki Ignis je vhodný na útěk z města do přírody

Suzuki

Suzuki má v nabídce minivozů model Ignis, což je kompaktní crossover s výrazným nekonvenčním designem kombinovaným s univerzální praktičností pro život v moderních městech. Vůz má na délku 3,7 m a na výšku 1,6 m. Základní objem zavazadlového prostoru je 267 litrů. Ignis má v nabídce jen jeden motor o objemu 1,2 litry s výkonem 66 kW. A zvolit můžete u tohoto modelu také pohon všech kol.

Toyotu Aygo můžeme pořídit v třídveřové nebo pětidveřové variantě

Toyota

Toyota Aygo vyjíždí z bran továrny TPCA (Toyota Peugeot Citroën Automobile) v Kolíně. Pod kapotou je tříválec 1.0 VVT-i přizpůsobený novým emisním normám, u kterého byl výkon navýšen na 53 kW. U modelu Aygo je možné zvolit buď třídveřovou, nebo pětidveřovou karosérii. U obou variant je základní objem zavazadlového prostoru 168 l.

Kia

Kia Picanto nabízí při délce 3,6 metru prostor pro přepravu až pěti cestujících, zavazadlový prostor má objem 255 litrů. O pohon se starají motory buď s objemem 1,0 litru 49 kW, nebo o objemu 1,2 l o výkonu 62 kW. V nabídce najdeme také motor 1.0 TGD-i s výkonem 74 kW. Vůz je vybaven moderními asistenčními a bezpečnostními systémy, jako je například elektronický stabilizační systém ESC, aktivní opěrky hlavy, asistent rozjezdu do kopce, zadní parkovací asistent, čelní, boční, okenní i kolenní airbagy apod.

Fiat 500 je populární u žen, protože se vyrábí v jemných pastelových barvách

Fiat

Fiat vždy uměl dělat malé automobily. Dnes je již legendární jeho modelová řada Panda, její první generace se začala vyrábět někdy v roce 1980. Panda byla prvním vozem v segmentu se vznětovým motorem (v roce 1986), jako první dostala pohon všech kol (1983) a také byla prvním automobilem svého segmentu, který získal v roce 2004 prestižní titul Car of the Year (tedy evropské Auto roku). Nejnovější generace Pandy využívá stejnou podvozkovou platformu jako Fiat 500 a také se vyrábí ve stejné továrně v Tychy v Polsku. Vůz má na délku 3,65 m a dokáže přepravit až pět cestujících a zavazadlový prostor má objem 225 l. Pod kapotou najdeme buďto zážehový motor 1,2 litru o výkonu 51 kW, nebo přeplňovaný zážehový motor 0,9 litru o výkonu 63 kW, případně vznětový motor s objemem 1,3 l o výkonu 73 kW. K dispozici jsou i plynové verze CNG nebo verze s pohonem všech kol.
Další legendou Fiatu je modelová řada 500. Ta kdysi koncem padesátých let minulého století motorizovala Itálii a také značnou část Evropy. Její současná moderní podoba nabízí délku vozu 3,5 metru a objem zavazadlového prostoru 185 litrů. K pohonu jsou připraveny benzinové motory 1,2 litru o výkonu 51 kW, 0,9 TwinAir s výkonem 62,5 kW, v případě, že je tento motor ještě dopovaný turbodmychadlem, tak výkon vyskočí na 77 kW a k dispozici je také dieselová pohonná jednotka o objemu 1,3 litru s výkonem 70 kW. Pro případné zájemce je také k mání motor spalující LPG.

Škoda Citigo je podle statistik nejprodávanější minivůz na trhu

Škoda

Pokud nahlédneme do statistik prodejů v segmentu malých aut, tak i zde dlouhodobě dominuje domácí značka Škoda, a to konkrétně s modelem Fabia. Tato modelová řada byla poprvé veřejnosti představena v roce 1999 a dnes můžeme na silnicích potkávat již její třetí modernizovanou generaci. Kromě nového vzhledu dostala Fabia do vínku celou řadu technických vymožeností od vysokopevnostních ocelí v konstrukci až po nejrůznější asistenční systémy. V pohonu jsou zážehové tříválce s výkony od 44 do 81 kW. Fabia měří na délku necelé čtyři metry a základní objem zavazadlového prostoru je 330 litrů. Fabia je ale také k dispozici ve verzi kombi, kde nabízí délku vozu 4,25 m a zavazadelník o základním objemu 530 litrů.

Renault

První Renault s názvem Clio spatřil světlo světa v roce 1990, jeho současná již čtvrtá generace je ale již zcela jiným vozem. Výrazný a sofistikovaný design si navíc může majitel přizpůsobit svým představám. Clio také nabízí řadu palubních technologií a asistenčních systémů. Na délku má něco málo přes čtyři metry, zavazadlový prostor v základním nastavení má objem 300 litrů. Pod kapotou mohou být benzinové tříválce s výkony 56 a 66 kW, nebo vznětové čtyřválce s výkony 55 a 66 kW. Také Clio má verzi kombi označovanou jako Grandtour.

Pětidveřový čtyřmetrový hatchback Dacia Sandero nabízí základní objem zavazadlového prostoru 320 litrů

Dacia

Dacia Sandero se na trh dostala v roce 2008 a současné provedení prošlo rozsáhlou modernizací. Rumunská automobilka patřící do koncernu Renault slaví prodejní úspěchy na řadě evropských trhů. Pětidveřový čtyřmetrový hatchback Sandero nabízí základní objem zavazadlového prostoru 320 litrů. Z pohonných jednotek jsou na výběr benzinové motory 1,0 SCe s výkonem 54 kW a 0,9 TCe o výkonu 66 kW.

Autor: Jiří Svoboda
Foto: Archiv firem

Malé automobily