Domeček pro hmyz

Rubrika: rss-feed, Zahrada

Zahrada potřebuje hmyz, který je užitečný při opylování plodin, květin a ovocných stromů nebo hubení škůdců. Aby se broučkům a motýlům ve vaší zahradě dařilo, připravte pro ně útočiště v podobě domečků.

Domečky různých velikostí si můžete koupit hotové nebo jako stavebnice. Šikovný dědeček nebo tatínek ho zvládne s dětmi udělat sám. Podle toho, jak velké a z jakého materiálu hmyzí přístřeší bude, postačí běžné nářadí jako je pilka na dřevo, vrtačka, smirkový papír, hřebíky, drátky, provázek, několik prkýnek a hranolů. Na výplň se budou hodit větvičky, bambusová a jiná dutá stébla a třeba i děrovaná cihla, šišky, polínko, seno nebo sláma a podobně.

Hmyz podle druhu potřebuje k přebývání jiné otvory a výplň domku. Divoké včely dají přednost dutým stonkům a trubičkám o průměru 5 až 10 milimetrů. Motýli využijí podlouhlé otvory, kterými projdou jejich složená křídla (Hornbach)

 

Kam s ním

Hmyzí domek je vhodné umístit do klidného koutku zahrady, na suché a slunné místo. Vchod nasměrujeme na jižní stranu. Domek by měl být chráněn před deštěm i prudkým větrem. Je dobré, když v jeho okolí pokvetou květiny, stromy a keře. Závěsné modely na zimu přestěhujte někam pod střechu či do stodoly.

www.hornbach.cz, www.potvor.cz, www.dilnahammer.cz, www.lidl.cz

Barevný domek pro motýly a pro berušky, 790 Kč (Potvor.CZ)

 

PRO RADOST

Zabavte děti a postavte s nimi jednoduchý hmyzí hotel. Stačí sestavit dřevěný rám a vyplnit jeho komory rozličnými materiály, které přitáhnout nejrůznější druhy hmyzu. Děti se díky SES Hmyzímu hotelu dozví spoustu zajímavých informací a naučí se pečovat o malé hmyzí tvory, 319 Kč www.alza.cz


Dřevo nenatírejte a nelakujte, dá se třeba opálit a zakonzervovat včelím voskem.


Barevný domek pro motýly a pro berušky, 790 Kč (Potvor.CZ)

 

Připravila: Helena Štětinová
Foto: Archiv firem

Domek lze sestavit i z rozpůlených polínek a větviček (Hornbach)

 

FLORABEST® Domky pro hnízdění a přezimování divokých včel, motýlů a dalšího užitečného hmyzu, 299 Kč (Lidl)

Domeček pro hmyz