Je tady teplo!

Vytápění koupelny na chatě nebo chalupě má svá specifika. Vycházet musíme především z požadavku, jak často a jak hodně potřebujeme místnost vyhřát, a také z technických možností, které jsou dostupné.

Koupelny bývají ve studených kamenných prostorách dříve sloužících hospodářským účelům i v teplejší obytné části, jsou rozlehlé i miniaturní. Hygienické zázemí proto může mít na potřebu tepla různé nároky. Záleží i na tom, jak často a po jak dlouhou dobu koupelnu využíváme a jakou pohodu tu vyžadujeme.
Při volbě topení také rozhoduje, zda koupelnu teprve budujeme a můžeme zvolit i náročnější stavební řešení, nebo chceme instalovat topení v již hotovém interiéru. Omezit nás mohou i technické možnosti a nutnost bezpečného provozu topidel ve vlhkém prostředí.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Koupelny:

Sprchové hlavice

Nafukovací vířivky

Střídmost v koupelnách

Jak nafouknout koupelnu

Krásné a praktické detaily

Sprchový kout: s vaničkou, nebo bez ní?

________________________________________________________________________

Topení stavebně náročnější

Máme-li ve stavení etážové topení, kdy je z jednoho topidla rozvedeno teplo po celém domě, je ideální mít na něj napojený radiátor, nástěnný žebřík, podlahový konvektor nebo podlahové topení i v koupelně. Hodí se zvláště pro větší prostory, které tak můžeme po většinu času jen temperovat a v případě potřeby teplotu rychle zvýšit. Podlahové topení můžeme zvolit i elektrické.

Pevně instalovaná elektrická tělesa

V nich je výběr bohatý. Široká nabídka mnoha typů a tvarů je u nástěnných trubkových radiátorů (tzv. topných žebříků). Instalovat v koupelně můžeme i elektrické radiátory (přímotopy). Ploché nástěnné panely (z kovu, skla, přírodního i umělého kamene, často graficky pojednané jako obrazy a tak také umísťované) a stropní panely využívají k topení infračervené záření, stejně jako klasické infrazářiče. Ze stavebního hlediska je potřeba přivést na příslušné místo elektrický kabel odpovídajícího typu a dimenze a topidlo bezpečně připevnit.

Přenosné topení

Chceme-li se obejít bez jakýchkoli stavebních zásahů do stěn, stropu nebo podlahy, pořídíme si pojízdný olejový radiátor, přenosný přímotop nebo přenosný infrazářič. K jejich provozu stačí běžná elektrická zásuvka.
Některá pevná i přenosná topná tělesa mají jeden, dva či tři stupně nastavení výkonu, ta modernější disponují plynulým nastavením, časovým spínačem, případně i dálkovým ovládáním.

Ve stylové koupelně s vanou na nožičkách topí a dobře vypadá, radiátor v anglickém stylu

Sálavé a konvekční teplo

Při výběru topidla je dobré vědět i to, jaká složka tepla u kterého převládá. Toho se dá v různých prostorech dobře využít. Topidla pracující převážně s předáváním tepla pomocí konvekce nejprve ohřívají vzduch a ten následně zahřívá nás. Místnost se vyhřeje pomaleji, teplo je ale trvalejší. Tak fungují radiátory a konvektory etážového topení, podlahové topení, olejové radiátory, pevné a přenosné přímotopy (konvektory). Rychlejšímu rozptýlení tepla po místnosti napomůže u konvekčních spotřebičů zabudovaný ventilátor.
Topidla vydávající především sálavé teplo ho směřují přímo na předměty a lidi, aniž by se „zdržovaly“ zahříváním okolního vzduchu. Pocit tepla se dostaví rychle, je to i ekonomický způsob topení. Je jen třeba topná tělesa správně umístit. Tak fungují nástěnné a stropní infrapanely a infrazářiče.

Podlahové topení je v koupelnách
oblíbeno

Naše rada

Pro koupelny (vlhké prostředí) platí speciální předpisy pro instalaci a provoz elektrických spotřebičů, tedy i topných těles. Je třeba je důsledně dodržovat, abychom eliminovali možný úraz elektrickým proudem.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Vladimír Hájek, archiv firem a Shutterstock

Je tady teplo!