Úspora energie

Úsporné a chytré žárovky použijeme především v místnostech, kde často pobýváme a svítíme delší dobu. Tam, kam chodíme jen občas a na krátkou dobu, například do spíže, komory, na půdu či do sklepa, by se větší investice do úsporné žárovky nevyplatila.

Jak na efektivní spotřebu energie, která povede k co největší úspoře? Tuto otázku si klade snad každá rodina. Ušetřit elektrickou energii v domácnosti vám pomůžou některé jednoduché vychytávky.

očáteční investice do nových zařízení, například topení s gitálním termostatem, tepel di­ ­ ně spínaných zásuvek nebo úsporného osvětlení se stmívačem, sice nejsou za pár korun, ale v delším časovém horizontu vám mohou ně­ které z nich dost peněz ušetřit.

DIGITÁLNÍ TERMOSTATY

Asi největším strašákem každé domácnosti jsou účty za protopenou energii. Řešení je však nasnadě – energii potřebnou pro topení můžete snížit díky použití digitálního termostatu. Volitelné nastavení automaticky reguluje vytápění podle potřeby. Je možné si udělat týdenní plán topení s několika teplotními programy. Pokud teplota klesne o víc než 0,5 °C, než je nastavený aktuální limit, topení se automaticky zapne a místnost vytopí na požadovanou teplotu. Chytrou regulaci lze používat i u podlahového vytápění. Speciálně navržený termostat pro ovlá­ dání elektrického podlahového vytápění hlídá teplotu podlahy nebo teplotu místnosti, zároveň umož­ ňuje hlídat teplotu i obojího kombinovaně. Přístroj obsahuje prostorové a podlahové čidlo. Vnitřní čidlo snímá teplotu v místnosti a vnější čidlo maximální teplotu podlahy. Chytré termostaty se zároveň dají ovládat na dálku pomocí Wi­Fi připojení a bezplatné aplikace.

TEPELNĚ SPÍNANÉ ZÁSUVKY

Ačkoliv u nás nejsou zatím příliš známé, ve světě jsou hojně využí­ vanou novinkou přinášející značnou energeticko u úsporu. Systém tepelně spínaných zásuvek totiž dokáže automaticky regulovat připojené spotřebi­ če. Například typ TS10 se hodí pro automatické ovládání elektrických topných soustav, jakými jsou konvektory, přímotopy, elektrické topné žebříky nebo panely. Díky automatické teplotní regulaci můžete ušetřit až 30 % energie. Kromě jednoduchého ovládání je výhodou zařízení TS10 nastavení až čtyř teplotních změn na den. Každý teplotní program je jiný a umožňuje tak efektivní vytápění různých částí interiéru.

ÚSPORNÉ OSVĚTLENÍ DOMÁCNOSTI

Když dobře vyberete světelný zdroj, ušetříte peníze. Nové technologie světelných zdrojů totiž potřebují k vytvoření stejného množství světla výrazně méně energie než běžná žárovka. Přitom si stále mů­ žete dopřát veškeré vlastnosti klasické žárovky – vynikající kvalitu světla i okamžitý světelný výkon. Pomocí stmívače můžete navíc světlo regulovat. Úspornou žárovku a LED zdroje už nepoznáte podle údaje o po­ čtu wattů, ale je důležité sledovat světelný tok udávaný v lumenech, který uvádí svítivost žárovky. Poměr mezi světelným tokem, který žárovka vydává, a výkonem, který pro to potřebuje, se nazývá světelná účinnost. Ta je uváděna v lumenech na watt. Čím vyšší je poměr lumen/watt, tím úsporněj­ ší je světelný zdroj. A na základě toho z poměru lumen/watt vyplý­ vá také příslušná třída energetické účinnosti.

STMÍVATELNÉ ŽÁROVKY

Pokud můžete, volte stmívatelné žárovky. Jednak si s jejich pomocí můžete vytvořit příjemnou atmosféru, ale stmíváním žárovky se také snižuje její výkon, čímž se zvý­ší úspora energie. Stmívač sám vy­ žaduje pouze velmi malé množství energie. Ne každá žárovka je však pro úpravu světlosti přes stmívač navržena. Pro stmívání jsou vhodné halogenové žárovky, ne už ale všechny LED a energeticky úsporné žárovky. Informace o této funkci uvádí přeškrtnutý, resp. nepřeškrtnutý symbol na obalu. Ideálním řešením je najít LED žárovku, která je sama o sobě úsporná, trvanlivá a ekologická, nabízí kvalitní světlo, a ještě navíc disponuje stmívatelností. Intenzitu světla u stmívatelných žárovek lze řídit pomocí dálkové ho ovladače, chytrého mobilu či tabletu. U některých žárovek se dá měnit i barva světla od studeného po teplé nebo mohou mít i barevné spektrum. Ke stmívatelným žárovkám pat­ ří například typ Philips A60 8,5W/ E27 806lm 2700K nebo Philips svíčka 8W/E14 806lm 2700K. Koupit se dají i různé komplety, třeba sada chytrého osvětlení TRÅDFRI (IKEA) obsahující jeden dálkový ovladač a 3 žárovky LED GU10 s bí­ lým spektrem, jiná sada chytrého osvětlení TRÅDFRI nabízí bránu, dálkový ovladač, 2 žárovky LED E27 (velký závit) s barevným a bílým spektrem. Trendem v úspoře energie jsou i tzv. STEP­DIM žárovky, které lze stmívat stiskem klasického vypí­ nače. Tento typ žárovky stačí pouze namontovat do běžné objímky. Oby­ čejný vypínač pak můžete použít jako stmívač, a to hned ve třech intenzitách – 15 %, 40 % a 100 % svitu. Kromě vyjmenovaných funkcí můžete vybírat žárovky i podle rozmanitých tvarů, které jsou mnohdy samy o sobě originálním interiérovým prvkem.

TEXT: Iva Tvrzová FOTO: Shutterstock

Úspora energie