S nádobím na háčku

Nádobí a kuchyňské náčiní můžeme v kuchyni ukládat dvěma způsoby – buď ho stavíme či pokládáme do polic a zásuvek, nebo ho věšíme na háčky.

Úzké rošty s pletivem slouží jako police i na zavěšení

Zavěšování kuchyňských pomůcek je staré snad jako příprava jídla sama. Důvodem bylo a je mít vše potřebné při ruce a tak, aby to nepřekáželo a nezabíralo příliš místa.

Stará garnýž v nové roli

Pro zavěšování se používají různé systémy. Pod strop přímo nad pracovní plochu můžeme zavěsit rošt s většími háčky pro hrnce, pánve či cedníky. Různě velké rošty s menšími, většinou pevnými háčky se upevňují na stěnu nad kuchyňskou linku, ty se hodí pro drobnější kuchyňské náčiní.

Nejčastěji se ale v kuchyních objevují tyče s volně posuvnými háčky, tak zvané relingy. Koupíme je v různém provedení, většinou v lesklém chromu a moderním designu. Mohou být ale i kombinované, kdy dřevěnou tyč doplňují tmavé kované úchyty a háčky. Závěsný systém pro drobné kuchyňské náčiní si můžeme udělat i sami – bude originální, v chalupářském stylu a nemusí nás ani moc stát. S trochou fantazie totiž využijeme různé předměty, které chalupa a její okolí nabízí.

Od stropu zavěšené prkno s oky

Kromě háčků, které koupíme, potřebujeme tyč a úchyty. Vedle rovné kovové nebo dřevěné tyče se nabízejí i další možnosti. Třeba křivolaká větev (kůru můžeme ponechat nebo odstranit), do níž zespodu zašroubujeme očka pro háčky a pomocí lana nebo řetězu ji zavěsíme ze stropu (stejně lze použít prkno). Případně můžeme větev upevnit na stěnu, přičemž dřevěné hranoly na koncích zajistí potřebný odstup od zdi.

Víceřadý kovový závěs na nádobí

Místo tyče bude na stěně vypadat zajímavě i napnuté kovové lanko nebo silnější kovový řetěz, do jehož oček lze zaháknout háčky. Dobře poslouží i přímo na zeď připevněné širší ploché latě s našroubovanými háčky.

Jako reling se dá zužitkovat stará kovová či dřevěná garnýž na záclony, sestávající z tyče, ozdobných koncovek a úchytů. Originálními úchyty také budou na stěně připevněné plechové pokličky, jejichž uchy prostrčíme dřevěnou tyč. A určitě vás napadnou další netradiční řešení.

Text Iva Tvrzová, foto Helena Poláková, Bella Rose, Shutterstock a Thinkstock

S nádobím na háčku

S nádobím na háčku