Výzdoba snadno a rychle

Rubrika: Interiér

Možná se letos chystáte strávit Vánoce na chatě či chalupě, a jistě s sebou nehodláte vláčet krabice s ozdobami. Vykouzlit sváteční náladu můžete i z toho, co je po ruce.

Stačí se porozhlédnout po interiéru nebo okolní přírodě, která není nikdy na nabídku dekorací skoupá. Najít spadané šišky a další suché plody či zajímavě tvarovanou větev jde i ve městě. Větve kroucené vrby či červeně zbarvené svídy jsou zajímavým základem. Pak zbývá jen navěsit nasbírané plody, z papíru vystříhané dekorace či drobné mašličky, případně klasické ozdoby.

Pro elegantní dekoraci postačí větve, pár šišek a svíčky

Zaexperimentovat můžeme s různými drobnostmi z interiéru. Na chalupě míváme poklady v podobě starých rodinných fotografií nebo historických pohlednic s vánoční tématikou, jimiž podpoříme atmosféru nostalgicky laděných svátků.
Elektrická světýlka jsou tím nejjednodušším způsobem, jak vytvořit kdekoliv sváteční atmosféru. Bateriová se vejdou do kapsy.

Hvězda z klacíků doplněná elektrickými světýlky jako ústřední bod výzdoby

Trochu jiný stromeček

Vrcholová část jehličnanu, který už potřebuje zkrátit, plnohodnotně nahradí vánoční stromek. Řez na stromě je jen nutné dobře ošetřit štěpařským voskem.
Další variantou je stromeček z větví smrku nebo jedle, které hustě naskládáme do pěkné stabilní nádoby. Naznačit ho můžeme pouze vyskládanými klacíky. Prostorový efekt stromku vytvoří různě velké listy papíru či rozstříhané noviny napíchané na tyčku. Do tvaru stromečku lze vystavět i zabalené dárky.

Větvičky a papírové jmenovky oživí nenápadné balení dárků

Sváteční tabule

I tady vystačíme s větvičkami a plody, vynechat bychom ovšem měli jedovaté druhy, jako je cesmína, břečťan, jmelí, tis, jalovec, túje a pámelník s bílými „práskacími kuličkami“. Pro alergiky není ideální ani výzdoba z větviček jehličnanů, které při kontaktu s kůží vyvolávají podráždění. V tomto případě raději zůstaneme u vánočních motivů vystřižených z březové kůry nebo papíru. Místo svícnů postačí nápojové sklo i obyčejné zavařovačky.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Výzdoba snadno a rychle