Kouzlíme s textilem

Rubrika: Interiér

Nejen z nových látek, i ze zbytků se dají vyčarovat milé drobnosti, něco pro radost dětem či hezké bytové doplňky.

Tomu, kdo šil nebo šije, se časem nashromáždí kupa větších i menších zbytků látek. Co s nimi? Vyhodit je by byla škoda – pro toho, kdo má šití jako koníčka, jsou přece úžasnou výzvou!

Drobné dekorace

Z menších kousků látek snadno ušijeme drobné dekorace, které mají jednoduchý tvar. Například srdíčko, hvězdičku, ptáčka, stromeček, panáčka. Využít se dají jako jehelníčky, ozdoby na vánoční stromeček, dekorace na proutěný věnec. Do malých pytlíčků nasypeme voňavé koření nebo bylinky, převážeme stužkou a umístíme do šatny.

Aplikace

Technikou, při které zužitkujeme i ty úplně nejmenší kousky textilu, je aplikace. Našíváním různých textilních kousků na podklad můžeme ozdobit jednobarevný povlak na polštář, ubrus, dětskou pokrývku, látkovou taštičku na drobnosti, textilní pytel pro cvičební pomůcky. Dají se tak vytvořit dekory od jednoduchých geometrických po složité obrázky, které doplníme korálky, knoflíčky a podobně. Aplikace lze našívat ručně nebo šicím strojem.

Stehy  šijeme tak, aby nebyly vidět, nebo naopak budou tvořit ozdobnou součást aplikace. Při výběru látek zohledníme i to, aby se textilní výrobek dal udržovat – na světlý ubrus, který často pereme, nebudeme našívat pestrou látku pouštějící barvu.

Kousek ke kousku – to je patchwork

Patchwork vznikl jako z nouze ctnost – kousky starších látek se sešívaly do větších celků, které sloužily především jako pokrývky. Technika zahrnuje jak nejjednodušší sestavy stejně velkých čtverců, tak náročné vzory skládané z různých tvarů. Patří do ní i aplikace a šití trojrozměrných předmětů.

Pro veselé dětské polštáře, hračky a panenkovské šatečky můžeme sešít všelijaké zbytky dohromady a z tohoto základu pak stříhat potřebné tvary. Na větší dílo, jakým jsou třeba pokrývky na postel, se  vyplatí koupit si nové kvalitní látky. Na přikrývce můžeme zkombinovat šest i více vzorů, nejlépe laděných do stejného barevného tónu.

Připravila: Iva Tvrzová
Foto: Pavel Veselý, Iva Tvrzová, archiv firem a Shutterstock

Kouzlíme s textilem

Kouzlíme s textilem