Nůžky do domácnosti

Rubrika: Interiér

Kolikery nůžky máte doma? Nůžky na drůbež, na manikúru, další v lékárničce a jedny univerzální? Jestli šijete nebo máte děti, vlastníte jich nejspíš plnou zásuvku.

Nůžky jsou nástroj uzpůsobený pro oddělování materiálů, s nimiž se běžně setkáváme v domácnosti. Je to především papír, textil, plast, provázky a nitě. A pak jsou tu speciální nůžky na vlasy, nehty, kůži, ale i na drůbež a podobně. Nůžky pracují na principu oboustranné páky, dělení materiálu se děje střihem. Nůžky byly pravděpodobně vynalezeny kolem roku 1500 před naším letopočtem ve starověkém Egyptě. Moderní nůžky ale pocházejí od starých Římanů, z doby okolo roku 100 našeho letopočtu. První nůžky z lité oceli vyrobil Robert Hinchliffe. Skládají se obvykle ze dvou čepelí, které k sobě těsně přiléhají, většinou bývají obě čepele hladké a rovné, ale mohou být i vroubkované, například u ozdobných nůžek na papír nebo u krejčovských entlovacích nůžek.

Nůžky pro leváky

Specifickým nástrojem jsou nůžky pro leváky, které i osobám s obratnější levou rukou zaručí komfort při práci. Jsou přizpůsobeny přesně podle potřeb opačného držení. Ergonomicky tvarované rukojeti přímo kopírují stisk, a tím zajišťují pohodlí při stříhání.

Dětské a ozdobné nůžky

Dětské nůžky mají speciálně zaoblené špičky, proto jsou naprosto bezpečné, takže nemusíme mít obavy, že se malí výtvarníci poraní. Nástroje jsou vhodné ke stříhání obyčejného i tvrdého papíru, jsou praktické k vystřihování obrázků i vzorů. V nabídce trhu nalezneme modely vhodné pro děti již od tří let. Ozdobné nůžky s různě vlnitou čepelí dovedou z obyčejného papíru vytvořit zajímavou dekoraci.

Krejčovské a kancelářské nůžky

Sortiment trhu zahrnuje široký výběr nůžek s čepelemi z vysoce kvalitní švédské nerezové oceli. Je dobré pořídit si ergonomicky tvarované rukojeti, které zvyšují účinnost stříhání a zajišťují pohodlné držení. Práce s nimi je méně únavná. V každé domácnosti často stříháme papír, izolepu, provázky a podobné materiály.

Kuchyňské nůžky

Kuchyňské nůžky se liší funkcemi. Nástroje na drůbež a zvěřinu mají zahnuté čepele, které usnadňují práci. Jiné typy mají držadla tvarovaná pro odšroubování PET lahví a silné ostré čepele se zoubkováním, které usnadňuje stříhání. Nůžky na ryby jsou silné a zoubkované. Lehce se s nimi škrábou šupiny, kuchá a porcuje ryba. Některé modely mají pohodlná držadla pro praváky i leváky.

 

TEXT: Helena Štětinová
FOTO: archiv firem

Nůžky do domácnosti

Nůžky do domácnosti