Jak využít vojenské bedny

Dřevěné vojenské bedny nabízejí široké možnosti využití. Představte si je jako polotovar, který může sloužit za základ k výrobě nábytku, ale i jako originální doplněk interiéru.

Dřevěné bedny různých velikostí používají armády na celém světě zejména jako transportní obal a pro skladování munice a zbraní. Aby mohly spolehlivě a bezpečně sloužit, bývají tyto bedny pevné a robustní, takže je lze i po letech využít jako stabilní základ různých kreativně pojatých stolků, skříněk a jiných úložných prostor.

V tomto případě sjednotil bednu a podstavec nový nátěr

České i americké

V obchodech s vojenským materiálem, které zpravidla najdete na internetu či v kamenných prodejnách pod názvem armyshop, seženete dřevěné bedny v různých velikostech za ceny od 150 korun za kus. Obvyklá a dokonce žádoucí je u nich patina, vzniklá různým stádiem opotřebení. Vnější povrch beden bývá opatřen khaki nátěrem a často i různými nápisy, vnitřní část je většinou ponechána bez úpravy. Koupit se však dají i bedny nenatřené nebo pouze s nápisy.

Bedna posloužila pro výrobu čalouněné lavice

Zpravidla o něco dražší bývají bedny z přebytků zahraničních armád. Na trhu jsou například bedny francouzské či americké. Některé z těchto schránek na munici mají i petlice nebo madla z lan či pevných popruhů. Pro jejich využití může být zajímavé i to, že stejné typy beden lze „štosovat“ na sebe.

Kreativním kombinacím materiálu se meze nekladou

Co lze z beden vyrobit

Vojenské schránky na munici a materiál lze využít v jejich stávající podobě například jako originální odkládací stolky s úložným prostorem. Doplnit je můžeme různými typy podstavců a noh nebo kolečky. Dobře poslouží i jako stojící či na stěně zavěšené skříňky, velmi praktické mohou být například jako uzavíratelné úložné prostory v dílně.

Madla z lan dodávají bednám na originalitě

Jejich patinu lze konzervovat bezbarvým lakem, ale můžete je rovněž původního nátěru zbavit a získat tak základ pro nábytek z masivního dřeva, které lze ošetřit lazurou, barvou nebo patinovat.

K zajímavosti přispívají i zachovalé nápisy

www.m1armyshop.cz, www.army-surplus.cz, www.army-shop.cz


Náš tip

Podaří-li se vám výhodně koupit větší množství beden, můžete je rozebrat a využít přirozeně zestárlé dřevo například pro výrobu nábytku nebo obkladů stěn.

Kolečka umožňují snadnou manipulaci

I nejobyčejnější věci můžou najít neobyčejné uplatnění

Odkládací plochu i úložný prostor tvoří bedna s ponechanou patinou, doplněná robustními nohami

Truhlík na květiny z menšího typu bedny

Připravil: Richard Guryča
Foto: Pinterest a archiv firem

 

Jak využít vojenské bedny