Kouzla s textilem

Rubrika: Interiér

Bytový textil se dá použít i hodně neotřelým a zajímavějším způsobem, než jste možná dosud vyzkoušeli.

Místo tapety můžeme na jednu stěnu nalepit látku. Ta se opakuje na polštáři

Díky novým dekoračním látkám s výraznými vzory můžeme prostor dokonale proměnit a dokonce i zrenovovat nábytek.

Velké vzory zaujmou

Ozdobte nohy stolku úzkými proužky vzorované látky, je to snadné

Látku s nápadným dekorem pověsíme například na stěnu, kde bude zajímavým pozadím pro jednobarevnou pohovku. Stejná textilie může tvořit i výplň prosklených dvířek u nábytku (mezi sklo a pevnou desku u dvířek některých nábytkových systémů lze vkládat textil, tapety, reprodukce…), potáhneme jí nástěnku nad pracovním stolem a ještě z ní ušijeme polštáře. Ale ne ledajaké! Můžeme se držet dekoru a ušít polštářky podle něj. Například na metrovém textilu Gurine z IKEA najdeme pět různých motivů listů v zrcadlovém provedení, ušití polštářů bude proto hračkou. Jednotlivé motivy můžeme také zarámovat do obrazových rámů.

Panel – kapsář, sešitý z pětadvaceti různých dílů, vytváří na zdi dojem uměleckého díla

Odvážnější mohou zkombinovat i několik látek a panel na stěnu sešít z velkých čtverců různých barev a dekorů. Ze stejných látek vytvoří i ostatní textilní doplňky do místnosti. Předsíň nebo dětský pokoj vybavíme rozměrným textilním panelem – kapsářem, kde každý čtverec ve skládačce je také kapsou na všemožné drobnosti. Panel bude zároveň efektní nástěnnou dekorací.

Oblečený nábytek

Ovinutím některé části židle můžeme vtipně zakrýt i odřená místa

Proměňovat nábytek pomocí barevných nátěrů jste už možná zkusili. Ale obléknout ho do textilu? S pevnou a dostatečně hustou látkou, kvalitním lepidlem nebo nábytkovou sešívačkou to není takový problém. Trochu trpělivosti a pečlivosti to ovšem vyžaduje. Zato ten výsledek! Takový stůl nebo komodu jen tak někdo nemá.

Pro proměnu je ideální starší nábytek, u něhož tak skryjeme i případná poškození. Potáhnout můžeme celou skříňku nebo pouze zásuvky, pro začátek to můžeme zkusit třeba jen s krabicemi – boxy do regálů.

Zkuste komodu potáhnout výrazným textilem, pomůže vám při tom sešívačka

Chcete-li něco jednoduššího, nastříhejte nebo natrhejte látku vhodné barvy a zvoleného vzoru na užší či širší pruhy. Těmi pak oviňte nohy u stolku, opěradlo u židle, sedák u stoličky nebo aspoň obrazové rámečky.

Jiné čalounění

Starší křeslo a pohovka omládnou, když očalouníme sedák, opěrák a područky jinou látkou. Ložnice získá příjemnou atmosféru, když strohá rovná čela postelí obložíme molitanem a potáhneme barevnou látkou.

Textilie se může objevit i nalepená na jedné stěně místo tapety, lze jí také potáhnout stínidlo lampy. S textilem se prostě dá neuvěřitelně kouzlit, jak se můžete přesvědčit na fotografiích z IKEA a dalších.

www.ikea.cz

Připravila: Iva Tvrzová
Foto: IKEA, Pavel Veselý a Shutterstock

Kouzla s textilem

Kouzla s textilem