Police obyčejné i nevšední

Nejjednodušším typem police je deska, obvykle dřevěná, upevněná ke stěně. Řadami polic nad sebou pak můžeme pokrýt celou stěnu. A mezitím existuje bezpočet variant – všedních i nevšedních.

Popřemýšlejte o atypické poličce. Možná se ukáže, že právě u vás je pro ni to nejlepší místo!

Police je nejjednodušším typem nábytku. Zútulňuje interiér, přitom slouží k maximálnímu využití obytného prostoru. Je nanejvýš praktická, protože se na ni dají postavit knihy, kořenky nebo hrnečky, ale i předměty, na které se chceme jen dívat – různé drobnosti a dekorace.

Polička na drobné předměty, které působí spíše jako výtvarné dekorace, zútulní každý interiér

Police můžeme použít solitérně, řadou polic vyplníme prázdné místo na stěně mezi ostatním nábytkem, poličky využijeme i jako výplň výklenku. Každý pokoj bude vypadat zabydleněji, pokud na volná místa nainstalujeme jednu či více poliček.

Deskové police

Poličky mohou být jednoduché, tvořené jednou deskou, nebo vícepatrové. Ty určené na ukládání hrnečků, talířů, kořenek a různých dóz na potraviny využijeme v kuchyni, jídelně či obytné světnici.

Skladebný systém umožňuje variabilní použití jednotlivých dílů

Police na knihy najdou uplatnění v odpočinkových koutech ložnic i ve společenských prostorách, poličky na obrázky, vázičky, upomínkové předměty a další dekorace najdou své místo kdekoliv v domě. Můžeme jimi ozdobit jak stěnu v obývacím pokoji, tak třeba v chodbě.

Policové sestavy

Kromě deskových polic jsou v posledních letech oblíbené i variabilní policové sestavy, kterými můžeme vyplnit celou stěnu, ale dají se použít i jako předěl velké místnosti.

Police na květiny vyrobené na míru můžeme podle potřeby přenášet. Mohou stát v chalupě, ale i venku

Skládají se z modulů pravidelných i nepravidelných tvarů, do nichž se dají ještě zasunout šuplíky, krabice, případně se k nim dají přišroubovat dvířka. Takové sestavy mohou být vícebarevné a velmi nápadité.

Atypické poličky

Přestože běžných poliček je na trhu velký výběr a nejsou ani drahé, do víkendových příbytků, kde si často vystačíme jen s nejnutnějším vybavením, si můžeme pořídit polici skutečně takříkajíc za hubičku. Recyklace je dnes v módě, dokonce se pořádají nejrůznější soutěže o nejnápaditější nové použití starých, často již nepotřebných předmětů. A výroba poličky z vyřazeného okna nebo z větví padlého stromu nám může nejen užitečně vyplnit volný čas, ale také nás inspirovat k vytvoření dalšího originálního bytového doplňku s tím, že materiál míváme k dispozici v podstatě zadarmo.

Pevný kufřík, šuplík nebo truhlík poslouží i jako kuchyňská polička, třeba na bylinky

Zrecyklovat na poličku se však dají i různé truhličky, dřevěné krabičky, kufříky a podobně. Obvykle je stačí jen očistit, znovu natřít a připevnit na stěnu.

text: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
foto: JAROSLAV HEJZLAR, PAVEL VESELÝ, SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM

Police obyčejné i nevšední