Do rámečku

Prázdný obrazový rámeček můžeme vyplnit netradičním, přitom nápaditým aranžmá, které ozdobí interiér domu, ale i stěnu kůlny.

I z věcí zralých na vyhození se dá venku na zahradě poskládat hezké obrazové zátiší

Někdy dostaneme rámeček darem, často se ale v domácnosti dají objevit staré obrazové rámečky nebo zrcadlové rámy, které už neslouží svému účelu. Pokud se nehodí na obrázky, lze je zužitkovat i jinak.

Aranžmá v prostoru

Kromě obrázků se dají „zarámovat“ i rozličné předměty, které naaranžujeme před rámeček nebo za něj. Rámeček dáme ke stěně a před něj postavíme vázičku s květinami, mísu s ovocem, různé nádoby, staré váhy či seskupíme více hezkých drobností – hmoždíř, kafemlýnek, těžítko, svícen. Nebo rámeček o některou z vystavených věcí jen opřeme.

Do rámečku pověšeného na zeď můžeme naaranžovat něco malého

Rámeček na zdi

Jinou možností je pověsit rámeček na zeď. Malý ohraničený prostor můžeme vyplnit třeba jedním velkým květem, který zastrčíme za rám, nebo mezi něj dáme něco akorát velkého – starý klíč, srdíčko vyřezané ze dřeva či vytvarované z drátu… Předmět můžeme zavěsit i přímo na zeď nebo připevnit na desku, kterou vložíme do rámečku. Tak zvýrazníme i drobnou věc, která by samotná zanikala.

Pořádnou výzvou je zaplnění velké zarámované plochy. Jak ji pojmout? Umístíme do ní například sbírku mušliček, kamínků, klíčů a podobně, které přilepíme na dřevěnou desku. Zvolit můžeme i drobné keramické plastiky, třeba ptáčky, které zavěsíme přímo na stěnu. Velkým výrazným rámem se dá ohraničit i několik malých obrázků.

Bohatě zdobený rámeček vynikne i samotný, jednoduchému pomůžeme nápaditou výplní

Vlastní tvorba

Zkuste si sami udělat originální „obraz“! Například textilní koláž, kde kromě rámečku a desky patřičných rozměrů, na níž látku přichytíme, budeme potřebovat jen transparentní lepidlo, nůžky a textilní zbytky. Nebo můžeme do rámu upevnit rybářskou síť či drátěné pletivo a jednotlivá očka ještě nějak přizdobit. Údiv jistě vyvolá i nepravidelná síť z barevné vlny. Na další nápady jistě přijdete sami.

Třeba právě starý klíč se stane hlavní ozdobou rámečku


Bohatě zdobený rámeček vynikne i samotný, jednoduchému pomůžeme vtipnou výplní


NÁŠ TIP 

Pokud máme zeď se zajímavou strukturou, ani nemusíme do rámečku nic vkládat. Stačí „zarámovat“ odhalené kameny či cihly tvořící zdivo, prkennou stěnu se suky apod.


Velký rám ohraničí zahradní kompozici

Vtipnou a rychlou instalaci lze kdykoliv rozebrat

Romantické zákoutí umocníme patřičným zarámováním

V rámečku nemusí být jenom vzpomínky… Originální vlněný obraz se uplatní v každém moderním interiéru

Připravila: Martina Lžičařová

Foto: Vladimír Hájek a Shutterstock

 

Do rámečku