Kotel na dřevo umí zjednodušit vytápění a ušetřit náklady

Foto: Shutterstock

Zapomeňte na kamna a nekonečné přikládání. Pro celoročně obývané chaty a chalupy o více místnostech využijte raději vytápění s centrálním topným systémem. Dříví je tradičním a dostupným palivem a v kombinaci s moderním kotlem přináší řadu výhod, o kterých se nám v minulosti ani nesnilo.

Dříve se vyráběly kotle prohořívací a odhořívací. V současnosti hrají prim kotle zplynovací, které nabízí to nejmodernější konstrukční řešení. Hodí se pro rodinné domy i větší chaty a chalupy, kde chcete mít příjemně teplo i přes zimu.

Zplynovací kotel a jeho výhody

Ve zplynovacím kotli dochází k vyšší úrovni spalování díky řízenému přísunu spalovacího vzduchu. Spalovací komoru tvoří žárobetonové tvarovky, které kvalitu hoření dále umocňují. Použitý odtahový ventilátor svými otáčkami automaticky řídí chod kotle a reguluje jeho výkon.

Elektronická řídicí jednotka, která ovládá zplynovací kotel na dřevo, reguluje také všechny připojené prvky topné soustavy,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek, jak fungují kotle značky OPOP. Díky tomu nemusíte přikupovat nadřazené moduly ovládající ostatní zařízení topného okruhu, například na přípravu teplé užitkové vody.

kotel na dřevo

Foto: OPOP

Pro snadné roztopení

Na displeji řídicí jednotky můžete sledovat a nastavovat všechny důležité parametry vytápění. Odtahový ventilátor usnadňuje zapálení paliva a řídí průběh spalování. Po rozhoření dřeva kotel automaticky přejde do provozního režimu a pomocí modulace otáček ventilátoru udržuje požadovanou teplotu.

Pro méně časté přikládání

Pravidelné přikládání dřeva je nezbytnost, které se nelze vyhnout. Naštěstí umí moderní kotle prodloužit intervaly, kdy máte vytápění bez práce. Jak na to?

  • Zvolte kotel s vysokou účinností

Účinnost vyjadřuje, jak efektivně kotel využívá energii obsaženou v palivu. Čím vyšší je účinnost, tím menší jsou ztráty energie. Moderní kotle mají účinnost přes 90 procent. Naopak staré kotle mají až třetinové ztráty a v otevřených krbech bez užitku unikne většina energie paliva.

  • Přidejte akumulační nádrž 

Akumulační nádoba uchovává horkou vodu pro pozdější využití. Vytápění běží dál, i když nemáte přiloženo, a dochází k úspoře paliva. Pro objem nádrže platí to stejné jako pro výkon kotle – výpočet nechte na odbornících.

  • Vyberte kotel s velkou přikládací šachtou

Prostorná šachta dovolí naložit velký objem dřeva, které vydrží déle hořet. Jednu z největších šachet na trhu nabízí výrobce OPOP – zplynovací kotel H4EKO-D MAX umožňuje přikládat i půlmetrová polena. To vám zjednoduší přípravu dřeva, které není potřeba řezat na kratší kusy. Při výběru nového kotle zkontrolujte také, jak velké a přístupné jsou přikládací dveře od šachty.

Foto: Shutterstock

Obsluha snadno a rychle

Aby byla obsluha kotle na dřevo co nejpohodlnější, přicházejí výrobci s nejrůznějšími vychytávkami. Například zplynovací kotle od českého výrobce OPOP umí majitele upozornit, že je nejvyšší čas přiložit. Detekce funguje jednoduše díky čidlu teploty spalin. Signalizace docházejícího paliva se zobrazí na displeji řídicí jednotky a při zapojení kotle na internet dokonce i v aplikaci na mobilním telefonu.

Uživatelský komfort zvyšuje také odsávání zplodin z násypné šachty. Dřív, než otevřete dvířka od kotle, nasaje se všechen kouř do komína. Díky tomu nedochází k úniku kouře do místnosti a přikládání je příjemnější.

Text: redakce
Foto: Shutterstock, OPOP

 

Kotel na dřevo umí zjednodušit vytápění a ušetřit náklady