Jak uložit peníze
Našetřené peníze není dobré nechávat doma pod matrací nebo v hrníčku po babičce. Mnohem lépe uděláte, pokud je uložíte do některého z peněžních ústavů, do nemovitostí, akcií nebo zlata.
Při rozhodování, kam peníze uložit, hraje roli například to, zda se nám jedná o dlouhodobé uložení, nebo zda potřebujete mít peníze v případě potřeby rychle dostupné. Dalším faktorem je výše zisku, který můžete očekávat, jak je investice riziková a podobně.
Spořicí účet
Pokud potřebujete mít své úspory kdykoliv k dispozici, bude pro vás nejideálnější uložit své peníze na spořicí účet. Založit si jej můžete u banky nebo družstevní záložny.
Jaké jsou výhody spořicího účtu? Jeho vedení bývá většinou zdarma. Má také vyšší úrokové sazby – na rozdíl od bankovních účtů, kdy se úroky pohybují k nule, můžete získat až kolem 2 % úroku. Leckdy společnosti poskytují pásmové úročení, tedy čím více peněz máte na účtu uloženo, tím vyšší máte úrokovou sazbu. Úroky se připisují denně, měsíčně nebo čtvrtletně. Ze zákona je spořicí účet pojištěn do výše 100 tisíc eur.
Stavební spoření
Počítáte s tím, že do budoucna investujete přebytečné peníze do bydlení nebo jen chcete výhodně zhodnotit své finance? Potom rozhodně zvolte stavební spoření se státním příspěvkem, který činí až 10 % z naspořené částky, maximálně však 2 000 korun ročně. Právě kvůli státní podpoře je tato investice výhodná, neboť úroková sazba se pohybuje jen kolem 2 %. Peníze jsou uloženy na dobu pěti let a více a předčasný výběr je sankciován 0,5 procenty z cílové částky.
Termínované vklady
Využijete je tehdy, pokud nepotřebujete mít peníze okamžitě k dispozici. Výhodou je vyšší zhodnocení než u běžného nebo spořicího účtu, ovšem nevýhodou je uložení finančních prostředků na delší dobu, a to až po dobu několika let. V případě, že peníze vyzvednete před koncem stanovené lhůty, zaplatíte sankční poplatky a přijdete o část zhodnocení. Roční úrok se může pohybovat okolo 3 až 4 %.
Investice do nemovitosti
Jde o nejoblíbenější investici, pokud máte milion a více korun k okamžitému použití. Tato investice vynese více než spoření. Zisk vám může plynout z pronájmu nemovitosti – z pronájmu bytových prostor je zisk stabilnější než z pronájmu komerčních prostor. Výjimkou jsou centra měst, kde je komerční nájem v mnoha případech výhodnější.
Investovat do nemovitosti můžete také v souvislosti s pořízením vlastního bydlení. V tomto případě ale nedostanete žádné další výnosy.
Než se rozhodnete pořídit si nemovitost jako investici, je dobré vědět, jaká je náročnost na správu a údržbu daného objektu, jaké budou dodatečné investice na rekonstrukce, zateplení apod., v jaké lokalitě nemovitost leží a pro jaký druh nájmu je vhodná.
Nákup akcií
Další možností zhodnocení úspor či vydělaných peněz jsou investice do akcií. Pokud s nimi teprve začínáte, oslovte raději investiční společnost, která za vás peníze za určitý poplatek investuje. Zárukou je poměrně vysoký výnos, vysoká likvidita a neomezená délka investice. Pro velký výkyv kurzů je doporučována investice na dobu pěti let a více.
Zlato a jeho dvě podoby
V uplynulých obdobích prodělala cena zlata značné výkyvy, přesto se jedná o komoditu, o které se stále vyplatí uvažovat. Investice by měla být dlouhodobějšího charakteru, minimálně na dobu pěti let.
Do zlata lze investovat dvěma způsoby: investicemi do cenných papírů – získat můžete certifikáty o nákupu zlata nebo akcie společností těžících zlato. Druhou možností je nákup fyzického zlata – zakoupit můžete zlaté mince, medaile, šperky nebo slitky.
Ve druhém případě je ale nutné upozornit na některá rizika a nevýhody. Předně fyzické zlato vám na rozdíl od zlata v podobě cenných papírů nenese dividendy, navíc je zde riziko krádeže nebo ztráty a omezená likvidita.
Investice do komodit
Investovat můžete také do stříbra, drahého kamení, uhlí, ropy, cukru, bavlny a řady dalších komodit. Postačí minimální investice, zato je nezbytný dostatek zkušeností. I v tomto případě je pro většinu lidí lepší obrátit se na odbornou investiční společnost. Pamatujte přitom na to, že při investici do komodit je nutné počítat s vyšší mírou rizika. Investujte raději do celé komoditní oblasti, jako jsou kovy, energetické komodity nebo zemědělské plodiny; případný pokles cen jedné komodity vyváží růst ostatních komodit v rámci komoditní oblasti.
Penzijní připojištění
Penzijní připojištění je jako stavební spoření podporováno státním příspěvkem do výše 2 760 korun ročně a navíc odpočtem od daní až do výše 12 000 korun ročně. Podmínkou je spořit alespoň 1 000 korun měsíčně. Peníze jsou vázány minimálně na dobu pěti let nebo dosažení věku 60 let.
Investiční životní pojištění
Proč neinvestovat a zároveň nezabezpečit rodinu v případě smrti nebo úrazu? Takovou možnost nabízí investiční životní pojištění. Poskytuje vám nejen pojistnou ochranu, ale i spoření. Část peněz je použita na investování do podílových fondů a část na pokrytí pojištění. Na konci dostanete ve většině případů lepší zhodnocení finančních prostředků než v případě kapitálového životního pojištění. Délka trvání pojištění se doporučuje alespoň na dobu 10 let.
Nákup dluhopisů
K této investici je zapotřebí dostatek finančních prostředků. Dluhopisy můžete získat na burze prostřednictvím obchodníka s cennými papíry. U pětiletých spořicích státních dluhopisů můžete v pátém roce získat úročení až ve výši 6 %.
Jak se rozhodnout
Odpověď na otázku, kam investovat, není rozhodně jednoduchá. Pro každého investora je vhodné něco jiného – závisí to nejen na objemu prostředků, které má k dispozici, ale také na tom, s jakým horizontem k investici přistupuje a jak moc je ochoten riskovat. Pokud se rozhodujete mezi několika variantami, je dobré vyhledat pomoc odborníků, kteří vám pomohou vybrat tu nejlepší možnost zúročení vašich finančních prostředků.
TEXT: René Flášar
FOTO: Shutterstock