Renovace koupelny s omezeným rozpočtem

venkovská koupelna

Dokonalého výsledku můžete dosáhnout i méně obvyklou cestou. Foto: Shutterstock

Úpravy koupelny obvykle obnáší velký zásah nejen do chodu domácnosti, ale většinou i do rodinného rozpočtu. Někdy však stačí menší změny, které prostor pozvednou k nepoznání.

Náročnost úpravy koupelny hodně záleží na tom, jak moc důkladní při její obnově chcete být. Rekonstrukce, či dokonce vybudování koupelny na úplně novém místě obvykle zahrnují rozsáhlejší změny, úpravy dispozice, bourání či stavění příček, změny umístění rozvodů vody a elektřiny a výměnu či instalaci veškerého vybavení včetně sanitárních prvků. Pokud jste ale relativně spokojení s dispozicí místnosti a trápí vás jen její nemoderní vzhled, případně některé zařizovací prvky dosluhují, může být zásah méně zásadní.

růžová koupelna

Uvážlivě zvolené barvy mohou koupelně prospět. Foto: Shutterstock

Kolik bude stát rekonstrukce koupelny?

Pokud vaše koupelna potřebuje větší úpravy, začněte plánováním a stanovením reálného rozpočtu včetně rezervy. Podle náročnosti prací a standardu pořizovaných věcí počítejte s tím, že se suma pravděpodobně vyšplhá minimálně na vyšší desítky, spíše ale na pár set tisíc. Vše ale záleží na mnoha okolnostech.

obkládání koupelny

Tím, že se do některých prací pustíte sami, ulevíte napjatému rozpočtu. Foto: Shutterstock

Investujte svůj čas

Rozhodně se nevyplatí šetřit na kvalitě prováděných prací. K rozvodům elektřiny, vody, odpadů či hydroizolace se po dokončení povrchů jistě vracet nechcete. Na druhou stranu, pokud zvládnete alespoň část udělat sami, může to znamenat citelnou úlevu pro váš rozpočet, i kdyby mělo jít jen o hrubé přípravné a bourací práce. Na co všechno si troufnete sami, už záleží jen na vaší zručnosti.

koupelna ravak

Výběr ověřených značek, u nichž není problém s opatřením náhradních dílů, prodlouží životnost zařizovacích prvků (foto: RAVAK)

Vsaďte na nadčasový design

U volby zařizovacích prvků se držte kvalitních značek, které prodávají léty prověřené výrobky a u nichž případně není po pár letech problém doobjednat těsnicí lišty či náhradní díly. Na druhou stranu, hledáte-li prostor, jak ušetřit, není nutné volit luxusní řady výrobků.

Možná máte dojem, že když už jste se do rekonstrukce pustili, potřebujete všechno nejmodernější podle aktuálních trendů. Pokud ale chcete, aby nová koupelna byla dlouho krásná, vsaďte naopak na nadčasový vzhled, který jen tak nevyjde z módy. Zvolíte-li neutrální světlé barvy, jednobarevný obklad a zařizovací prvky, které se hodí k architektuře domu, bude místnost dlouho působit svěže. Vítaným bonusem je pak to, že tyto „obyčejné“ nemoderní obklady bývají zpravidla o dost levnější než ty, které jsou právě v kurzu.

Kolik obkladu je opravdu potřeba?

Díky rozvoji nátěrových hmot a stěrek už není potřeba obkládat keramickým obkladem celou koupelnu od podlahy ke stropu. Za sprchovým koutem, vanou a umyvadlem je použití obkladů praktické, v ostatních částech místnosti jde ale většinou trochu ubrat a na méně namáhané stěny volit omyvatelný nátěr nebo stěrku. To samé platí o výšce obkladu. Zvlášť v koupelnách v retro stylu je obklad do poloviny stěny velmi efektní.

jednoduchá retro koupelna

Jsou-li prvky funkční, není třeba je za každou cenu měnit. Foto: Shutterstock

Menší změny s velkým efektem

V případě, že je koupelna po funkční stránce v pořádku a chtěli byste jí pouze vdechnout modernější vzhled, zaměřte se na malé úpravy, s nimiž dosáhnete maximální změny.

 • Nová výmalba
  Vymalujte stěny a strop. Vyberte odstín, který bude ladit se zbytkem koupelny. Máte-li k dispozici dostatečně velkou plochu, zkuste použít zajímavou (nejlépe omyvatelnou) tapetu, která upoutá pozornost a dokáže změnit náladu v místnosti.
 • Natřete dlaždičky
  Pokud už se nemůžete dívat na dlaždičky s nemožným dekorem, natřete je speciální barvou na požadovaný odstín. Působivého výsledku dosáhnete bez bourání takřka okamžitě, jen je třeba počítat s tím, že tato úprava nevydrží věčně.
 • Změna od podlahy
  Chcete-li změnit odstín podlahy, aniž byste museli nevratně sáhnout do dlažby, položte na ni PVC nebo vinylové dílce v dekoru, jaký se vám líbí, ať už je to výrazný retro ornament, nebo třeba vzor dřeva.
 • Vyměňte koupelnový nábytek
  Výběr koupelnového nábytku udává styl místnosti. Zde se nemusíte držet při zemi a můžete použít třeba originální retro kousky, které opatříte novým barevným kabátkem. Pokud masivnímu dřevu dopřejete adekvátní povrchovou úpravu, nemusíte se obávat ani jeho rychlého poškození od kapek vody.
 • Nebojte se použít dekorace
  Celek dolaďte doplňky ve stylu, jaký se vám líbí. Toužíte po domácích lázních, chalupářské romantice starých časů nebo zelené oáze plné rostlin, která vám dobije baterky? Přizpůsobit svému vkusu můžete poličky, předložky, ručníky, sprchový závěs, dávkovač na mýdlo a mnoho dalšího. A co třeba pověsit na zeď obraz?
dekorace v koupelně

Volit můžete i méně obvyklé dekorace. Foto: Shutterstock

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a se svolením firem RAVAK a WestwingNow

Renovace koupelny s omezeným rozpočtem