Jak zajistit spolehlivý zdroj energie pro chatu či chalupu

fotovoltaika na chatě

Foto: Shutterstock

Chalupáři oblíbená letní sezóna je zde, s ní však přichází i intenzivní bouřky nebo plánované opravy na elektrických rozvodných sítích, což se často projevuje výpadky a odstávkami elektřiny. Zároveň je tu řada krásných a klidných lokalit, kam naopak není elektřina ani zavedena, jak si tedy zajistit spolehlivý zdroj energie? Možností je hned několik, podívejte se jaké mají výhody a nevýhody.

Solární panely jsou stále oblíbenější, vyplatí se však jejich pořízení na chalupu?

S rostoucími cenami paliv a energií jsou fotovoltaické elektrárny (FVE) stále oblíbenější. To však platí především u trvale obydlených domů, pokud jejich majitelé již od počátku počítají i s pořízením energetického úložiště ve formě nákladné baterie.

Většinu elektrické energie totiž FVE vyrobí okolo poledne, kdy na chalupě trávíte čas venku. Abyste s touto energií mohli večer svítit je potřeba ji někde akumulovat. Právě pořizovací cena této baterie chalupáře často od této investice odradí. Zároveň pak platí, že pokud nemáte na chalupě trvalé bydliště, nemůžete na solární elektrárnu čerpat dotaci z Nové zelené úsporám ani dalších dotačních programů.

Navíc při dlouhodobě nepříznivém počasí, ať je zataženo nebo deštivo, FVE nemusí vyrobit tolik elektřiny, aby pokryla vaši spotřebu, než se situace zlepší.

Solární panely mají i specifické podmínky na instalaci, protože by měly být směřovány na jih, v určitém sklonu a nesmí jim nic stínit. To může být především u lesa problém.

Velkou výhodou naopak v případě solárních panelů, jejich jednoduchá údržba a nulové náklady na jejich provoz.

Větrné turbíny prakticky vymizely, víte proč?

Dnes už na klasické velké větrné turbíny, které by vyráběly elektřinu pro jednotlivé domy prakticky nenarazíte. Od přelomu tisíciletí je totiž po celém světě postupně nahrazují kompaktnější modely.

Větrné turbíny jsou obdobně jako solární panely závislé na počasí, pro jejich provoz je vhodný vítr o síle 15-20 m/s, kdy produkují nejvíce energie. Při silném větru je nutné turbíny vypnout, aby nedošlo k jejich přetížení. Množství vyrobené elektrické energie je tak nejisté a samostatně tak nedokáží zajistit spolehlivé dodávky energie pro provoz vaší chaty nebo chalupy.

Zároveň tak jako u solárních panelů platí, že je nutné počítat nejen s investicí na pořízení vlastní větrné turbíny, ale i bateriového úložiště.

Zároveň pak platí, že i v případě větrných turbín je potřeba dbát na jejich správné umístění, nejen kvůli optimalizaci jejich výkonu, ale i typickému hluku, který může rušit vás i vaše sousedy.

Sázkou na jistotu jsou elektrocentrály

Pokud hledáte zdroj elektrické energie, kterou můžete využít kdykoli ji potřebuje bez závislosti na počasí, je elektrocentrála jasnou volbou. Můžete ji využívat samostatně nebo společně s některým výše uvedeným alternativním zdrojem energie.

Elektrocentrály jsou oblíbené již dlouhá léta a oproti solárním elektrárnám či větrným turbínám s úložištěm energie mají zlomkovou pořizovací cenu. Jistou nevýhodou elektrocentrál je jejich hlučnost, která u tišších modelů začíná na 60 dB a u výkonnějších pak hravě dosahuje na 80-90 dB.

elektrocentrála na zahradě

Foto: Shutterstock

Jak elektrocentrála funguje?

Princip fungování elektrocentrály je jednoduchý. Spalováním paliva, ať už se jedná o benzín, naftu nebo plyn je poháněn generátor, který vyrábí elektrickou energii tak, že otáčí magnet umístěný v cívce drátu, a to vytváří elektrický proud.

Podle čeho elektrocentrálu vybírat?

Při výběru elektrocentrály je nutné se zaměřit nejen na požadovaný typ paliva, ale především na její výkon, aby stačila pro běžný provoz vaší chaty. Při výběru elektrocentrály je tak vhodné počítat s puštěnou televizí, pokud ji na chatě máte, ale i osvětlením apod. Výkon elektrocentrály by pak měl bát 1,5-2krát vyšší než příkon vašich elektrospotřebičů.

Určitě také myslete na to, že pokud budete chtít k elektrocentrále připojit i citlivější elektroniku jako jsou právě televize, notebooky nebo elektrické přímotopy, sáhněte buď po invertorové elektrocentrále, případně po modelu s AVR regulací napětí. Tato zařízení, která jsou dnes běžnou součástí našich životů, totiž vyžadují stabilní napětí bez větších výkyvů. Při napájení ze sítě je proto nutné zajistit, aby dodávané napětí bylo co nejvíce konstantní.

Jak zajistit spolehlivý zdroj energie pro chatu či chalupu