Ušetřete za vodu!

Děsíte se každoročního vyčtování energií a vody? Tušíte, že doplatek bude vyšší, než byste si přáli? Přitom i drobné změny mohou mít pozitivní vliv na celkové účty.

 

 

Loňské vyúčtování za vodu vyrazilo paní Aleně doslova dech. Jejich čtyřčlenná domácnost ten rok zaplatila za vodu celkem 17 tisíc. A protože Alena je žena činu, rozhodla se na nic nečekat a okamžitě začala jednat. V drogerii koupila kelímky na čištění zubů a na internetu objednala spořiče vody, které doma sama nainstalovala. Příští rok byl účet za vodu celkem o 10 tisíc nižší, rodina přitom musela své návyky změnit jen minimálně.

 

Jak si čistíte zuby?
„První, co jsem s dětmi a manželem probrala, bylo čištění zubů. Ne že by moje dospívající děti nevěděly, jak si čistit zuby, ale ukázalo se, že si při tom po celou dobu pouští vodu naplno.“ Popisuje paní Alena změny, které ve finále vedly k výrazné úspoře v rodinném rozpočtu.  Společně jsme uznali, že to je zbytečné a pro nikoho není problém vodu během čištění zubů vypínat. „Každý nafasoval svůj vlastní kelímek, který měl sloužit hlavně jako připomínka, aby voda netekla zbytečně. Nemyslím si, že ho někdo vlastně použil.“ Směje se paní Alena.

 

 

Perlátory namontovala tajně
„Prošla jsem internet a zjistila, že existují spořiče vody, založené na mísení vody se vzduchem a dalšími podstatnými funkcemi. Úspora přibližně 50 – 70 % spotřebované vody se mi líbila a prodejce navíc sliboval, že uživatel rozdíl nepozná. Rozhodla jsem se to tajně vyzkoušet. Ostatně investice byla naprosto zanedbatelná.“ Vypráví paní Alena. Jakmile jí tyto spořiče poštou přišly, bez vědomí rodiny je namontovala do sprchy i ostatních kohoutků v bytě.
Jediný, kdo se trochu divil, byl manžel paní Aleny, který prý ještě několik dní po její tajné akci nemohl pochopit, proč napouštění rychlovarné konvice vodou najednou teď trvá nějak déle.

 

 

Investovala 400 korun, uspořila 10 tisíc!
„Vzpomínám si, jak mi před rokem paní Alena volala a konzultovala se mnou nákup perlátorů.“ Říká odborník na úsporu vody ze specializovaného portálu www.neoperlcz.cz David Otáhal. „Nestává se často, aby mi zákazníci do telefonu během hovoru téměř plakali a opakovaně se ujišťovali, že finanční úspora opravdu, ale opravdu bude. A představte si mé překvapení, když mi zhruba po roce tato paní volala znovu, aby se s námi podělila o upřímnou radost z ušetřených tisícovek! Není lepšího poděkování, než když vám zákazníci řeknou, že jim produkt skutečně funguje přesně tak, jak očekávali.“

 

Jen perlátory nestačí
Je potřeba si uvědomit, že sice dokážou ušetřit spoustu vody i energie, ale bez správných návyků není jejich přínos takový, jaký by mohl být. V realizovaném průzkumu se zjistilo, že během čištění zubů nezavírá vodovodní kohoutek až čtvrtina Čechů. Pokud si tedy čistí zuby předepsané 2 minuty ráno i večer s naplno otevřeným kohoutkem, spotřebují denně naprosto zbytečně až 60 litrů vody na osobu.
Ve čtyřčlenné domácnosti je to pak 240 litrů vody, které každý den protečou naprosto bez užitku. Ročně se už jedná o 87 600 litrů, které stojí 7 074 korun, přitom by každému na jedno čištění zubů stačila jedna až dvě sklenice vody za pár haléřů.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

 

Ušetřete za vodu!