Pozor na rychlé půjčky

Rubrika: Hospodaření

Z reklam na nás denně útočí nabídky malých a rychlých půjček. Je snadné podlehnout, obzvláště v případě, že si potřebujeme finanční prostředky okamžitě. Jak si vybrat a nepřijít na mizinu?

 

 

Nekalé praktiky některých poskytovatelů mikropůjček jsou neuvěřitelné. Cena, kterou si účtují, dosahuje mnohdy až několik tisíc procent za rok. Je proto velmi důležité být při výběru rychlé půjčky opatrný a nenechat se napálit. K zákonné regulaci by totiž mělo dojít až v roce 2016.
Mikropůjčka není, jako jeden z mála z finančních úvěrů, regulovaná zákonem o spotřebitelském úvěru. Podle analýzy řada firem, které takové půjčky poskytují, situace mnohdy zneužívají v neprospěch svých zákazníků. Vyplývá to z průzkumu serveru bankovnipoplatky.com a společnosti Home Credit.

 


Co je mikropůjčka
Mikropůjčkou se rozumí poskytnutí finanční pomoci různými finančními i nefinančními institucemi do výše 4 999 Kč se splatností od 1 týdne až do 1 měsíce. Výhodou této půjčky je velmi rychlé získání peněz. Nevýhodou pak neúměrně vysoká cena, uváděná formou roční procentní sazby nákladů (RPSN), která dosahuje v průměru až 2 000 %. Problém rychlých půjček jsou často i vysoké sankce, které firmy účtují v případě nesplácení. Ú některých firem mohou být až dvojnásobně vyšší než samotná půjčka.
Podle výsledků šetření je nejlevnější mikropůjčkou na českém trhu tzv. Japonská půjčka od společnosti Home Credit, jejíž RPSN činí 50,26 %. Naopak nejdražší je půjčka společnosti Perfect Money s.r.o. s RPSN ve výši 4 104,92%. „Pokud se někdo rozhodne využít tento finanční produkt, měl by zvážit, proč ho potřebuje. Tato půjčka je vhodná pro ty, co potřebují rychle a hlavně krátkodobě vykrýt finanční výpadek např. mezi dvěma výplatami. Pokud chtějí touto cestou řešit přeúvěrování, bývá to začátek konce. Mohou se dostat do dluhové spirály, která jejich finanční situaci jenom zhorší. Pokud již má někdo takový problém, měl by se obrátit na poradce nebo vhodnou instituci, která mu rozumně a aktivně pomůže situaci vyřešit,“ vysvětluje Dalibor Kaláb, manažer projektu Japonská půjčka.
Rychlé půjčky využívají desetitisíce lidí měsíčně. Dle průzkumu agentury Ipsos Tambor z konce roku 2014 si až 55% zákazníků bere mikropůjčku kvůli nečekaným výdajům, 44% tímto způsobem řeší pravidelný nedostatek peněz před výplatou. Na trhu se dají vybrat seriózní rychlé půjčky, které dokážou operativně zachránit výpadek peněz. Každý zájemce by ale měl být při výběru obezřetný

 

 

Jak vybrat bezpečnou půjčku?

Než se rozhodnete pro výběr půjčky, položte si tyto otázky a zamyslete se nad těmito doporučeními:

1.            Opravdu půjčku potřebujete?

Zamyslete se, na co ji konkrétně potřebujete a nedělejte rychlá rozhodnutí. Pamatujte, že pokušení bývá silnější než lidský rozum.

 

2.            Je pro vás mikropůjčka tím správným produktem?

Nebyl by pro vás vhodnější spíše standardní úvěrový produkt? Myslete na to, že mikropůjčka je určena hlavně těm, co potřebují menší částku na kratší dobu.

 

3.            Vybírejte jen ze značkových a prověřených společností

Ignorujte inzeráty na rychlé peníze na sloupech veřejného osvětlení, v MHD apod. Vsaďte na bezpečné společnosti, jejichž seznam můžete najít např. na www.navigatoruveru.cz.

 

4.            Pečlivě čtěte smlouvy, podmínky, dodatky

Co je psáno, to je dáno. Proto pečlivě prostudujte, co podepisujete. Nenechte se vmanipulovat do časové tísně a nepodepisujte nic pod tlakem. Dejte si na čas.

 

5.            Nebojte se zeptat

Mlčení Vás může vyjít draho, proto se ptejte i na sebemenší detaily, ať přesně víte, co podepisujete a co si půjčujete.

 

6.            Zajímejte se o to, kolik celkem zaplatíte

Použijte selský rozum a zeptejte se napřímo, kolik za půjčku celkem zaplatíte. Chtějte znát nejen výši měsíční splátky, ale i dobu splácení a sankční podmínky.

 

7.            Pozor na dluhovou spirálu

Mikropůjčka je jen krátkodobé řešení. Pokud máte finanční potíže dlouhodobějšího charakteru, řešte to jinak. Nevytloukejte klín klínem.

Pokud i chcete udělat názor sami, zadejte do vyhledávače slova porovnání mikropůjček, a pak již jen vybírejte a porovnávejte nabídky s názory čtenářů v diskusích.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: JAPONSKÁ PŮJČKA, REAL MONEY, RYCHLÁ PŮJČKA

 

 

Pozor na rychlé půjčky