Betonové střešní krytiny

Pro volbu betonové střešní krytiny hovoří její odolnost, stoletá výdrž i velké množství dostupných tvarů a barev. Nabízíme vám několik typů pro výběr betonových střešních tašek na českém trhu.

Betonové tašky uspokojí příznivce klasických střech a bývají dobrou volbou při hledání kvalitní střešní krytiny za přijatelnou cenu. Každý výrobce také obvykle nabízí několik variant včetně ekonomicky výhodné základní řady a můžete narazit i na zajímavé akční ceny betonových krytin u různých prodejců. Ušetřit lze také při různých kombinacích barev a povrchových úprav, přičemž za základní cenu se obvykle prodávají standardní barevné odstíny bez speciálních povrchových úprav. I na ty se však vztahují záruky, které se mohou pohybovat až na hranici třiceti let a mohou se lišit v délce záruční doby na jednotlivé parametry střešního systému.

Proč volit beton

Někteří výrobci krytinu prodávají ve vlastní distribuční síti či přes vlastní e-shopy, jiní na svých internetových stránkách zpravidla nabízejí přehled prodejců, u nichž lze jejich výrobky koupit. Firemní e-shopy automaticky neznamenají nejnižší ceny a při kalkulaci je nutné započítat i často poměrně nákladnou dopravu. Střešní krytiny je ovšem vhodné nakupovat až po pečlivém výběru a „osahání“ vzorků.

Betonová krytina je sice o něco těžší než pálená, ale vzhledem k její pevnosti dosahované silným zhutněním lze vyrábět tašky o něco větších rozměrů a snížit jejich počet na metr. A tedy i cenu. Vzhledem k nižším nákladům na výrobu (není nutné ji vypalovat) bývá cena jedním z významných argumentů pro volbu krytiny betonové.

K dalším výhodám patří i větší barevná i tvarová rozmanitost než v případě pálené krytiny. A také snazší pokládka, protože tašky jsou díky větší pevnosti materiálu dokonale tvarované a přesně do sebe zapadnou.

V každém případě klade betonová krytina poměrně extrémní nároky na únosnost a celkovou kvalitu krovů, což může být v případě staré chalupy někdy problém a důvod ke kompletní výměně krovů.

U KOHO NAKUPOVAT

Bramac

Bramac u svých betonových střešních krytin upozorňuje především na třicetiletou záruku včetně záruky na mrazuvzdornost a patnáctiletou záruku na funkčnost celého střešního systému. A také například na kvalitní protihlukové vlastnosti krytin. Betonová střešní krytina Bramac je plně recyklovatelná a přírodní materiály (písek, voda, portlandský cement a pigmenty oxidu železa) použité při výrobě odolávají extrémním teplotním výkyvům, tlaku a vlhkosti.

Povrchová úprava zahrnuje nabídku od přírodního povrchu přes standardní dvojitou povrchovou úpravu, povrch s ochrannou vrstvou Protectoru až po novou technologii povrchové úpravy s názvem Star. Můžete tedy volit povrch od hrubé struktury (model Montero) až po ideálně hladký povrch (model Classic STAR). Vybírat lze rovněž ze široké škály barev a profilů.

Bramac v současné době nabízí jedenáct typů betonových střešních tašek. Hledáte-li výhodnou kombinaci kvality a ceny, doporučuje výrobce střešní tašku Natura. Pro vzhled této tašky je charakteristická měděná barva a jemně matný povrch. Prodává se za cenu od 224 Kč/m2 bez DPH.

U tašek Montero tvoří zvláště hrubou povrchovou strukturu zapuštěný granulát s povrchovou úpravou Protector. Tato struktura omezuje nekontrolovaný sesuv sněhu ze střechy. Taška se vyznačuje mimořádnou pevností. A například vícebarevné provedení Canyon dodává střeše zajímavý vzhled. Ceny začínají na 363 Kč/m2 bez DPH.

www.bramac.cz

Betonpres

Společnost Betonpres z Týna nad Vltavou vyrábí betonovou střešní krytinu včetně betonových doplňujících tvarovek. V nabídce má tři základní typy tašek.

Taška Betonpres Exclusiv je z probarveného betonu s lesklou povrchovou úpravou. Má hydrofobizovaný povrch, díky kterému kapky na střeše utváří rychle se odvalující kuličky vody. To napomáhá k rychlému odvodu nečistot ze střechy a zamezuje usazování mechů a lišejníků. Krytina se spotřebou 10 ks/m2 se vyrábí v barevných odstínech cihlová, višňová, červenohnědá, tmavohnědá a břidlicově černá. Cena za základní tašku se pohybuje kolem 17 korun za kus.

Taška Betonpres Optimal je z probarveného betonu s matnou povrchovou úpravou. Spotřeba střešní krytiny je 10 ks/m2, z barev je k dispozici cihlová, višňová, červenohnědá, tmavohnědá a břidlicově černá. Základní taška v cihlovém odstínu stojí 16 až 17 korun. Taška Betonpres Economic se vyrábí se speciální jednovrstvou matnou barvenou akrylátovou povrchovou úpravou. Je dobrou volbou, pokud hledáte cenově výhodnou variantu betonové tašky. Spotřeba střešní krytiny je i v tomto případě 10 ks/m2, k dispozici je odstín fuego, který připomíná tradiční pálenou krytinu. Základní taška stojí 15 korun.

www.betonpres.cz

Besk

Česká firma Besk z Praskačky nabízí betonové tašky, které jsou probarvené přímo ve hmotě a opatřené velmi kvalitním dvojnásobným akrylátovým nástřikem. Tašky jsou k dispozici v odstínech břidlicově černá, červenohnědá, tmavě hnědá, cihlově červená, višňová a černá a spolu s nimi lze koupit i široký sortiment příslušenství. Na své krytiny a doplňky poskytuje Besk záruku na užitné vlastnosti 30 let.

Firma nabízí dva základní typy betonové střešní krytiny: tradiční tašky Besk Extra s matnou povrchovou úpravou a tašku Besk Super, jejíž povrchová úprava je lesklá. Na metr čtvereční budete potřebovat zhruba 10 kusů základních tašek, ceny za kus bez povrchové úpravy začínají na částce 20,80 Kč bez DPH.

www.besk.cz

Terran

Střešní krytiny Terran (dříve Mediterran) se vyznačují vysokou odolností vůči mrazům a také dobrou odolností vůči vodě. Mezi základní typy lze zařadit střešní tašky Standard, Danubia, Coppo, Rundo či střešní tašky Zenit. Jednotlivé řady se odlišují barvou i tvarem.

Střešní krytina Standard Vlčanka® je vyráběna z probarveného betonu, který má velmi vysokou mechanickou odolnost. Má typickou skořicovou barvu. Z barveného betonu je i velmi pevná krytina Danubia. K dostání je v barvách cihlově červená, višňově červená, hnědá, antracit.

Střešní taška Coppo zaujme vzhledem, ale zároveň dokáže uspokojit požadavky domácích stavitelů za přijatelnou cenu. Můžete si vybrat z barev antická červená, terracotta, venezia, modena a ferrara.

Tašku Rundo doporučuje výrobce jako typ moderní estetické krytiny, vhodné ovšem i pro klasické domy. Vybrat si můžete barvu antickou červenou, cihlově červenou, višňovou nebo hnědou.

Jednoduchá obdélníková taška Zenit dobře souzní s moderní architekturou. Dodává se v barvě antická červená, cihlově červená, carbon a břidlice. Za pozornost stojí zvláště Zenit břidlice, která svým reliéfním povrchem připomíná přírodní břidlici.

Výrobce dává některým krytinám povrchovou úpravu EVO s vysokým leskem a velmi hladkým a tvrdým povrchem, který lépe odolá přírodním vlivům. Tuto úpravu najdete u krytin označených Danubia EVO, Rundo EVO a Zenit EVO.

Letošní novinkou značky Terran je střešní taška Synus z probarveného betonu s vysokou mechanickou odolností. Tu dává tašce dvojitý barevný akrylátový nástřik s lakem. Barva tašky může být červená nebo hnědá. Základní taška stojí 25,20 koruny vč. DPH.

www.mediterrancz.cz

KM Beta

Společnost KM Beta navazuje na letitou tradici výroby betonové střešní krytiny na Moravě a v současné době nabízí tři základní typy střešní krytiny v mnoha variantách.

Vlajkovou lodí firmy je taška KMB Beta, kterou lze koupit v základní variantě za cenu od 268 korun a za akční cenu dokonce od 174 korun za metr čtvereční. Povrchové úpravy můžete mít ve variantě Elegant (dvojitý akrylátový nástřik), Briliant (speciální dvojitý nástřik s leskem) nebo Standard (probarvený beton bez povrchové úpravy), případně zvolte variantu Efekt s povrchovou úpravou trojitého akrylátového nástřiku, který vytváří barevný efekt v kombinaci višňové a černé. Z barevných odstínů je na výběr cihlově červený, višňový, tmavě hnědý, černý a šedý.

Kvalitní povrchové úpravy tašek zajišťují jejich dlouhou životnost, rovnoměrnou barevnost v celé ploše a barevnou stálost. Výrobce udává, že krytina KMB Beta má ověřenou životnost až sto let. Přispívá k tomu i vysoká odolnost krytiny vůči mrazu.

www.kmbeta.cz

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem

Betonové střešní krytiny

Betonové střešní krytiny