Jeden motor, více strojů

Rubrika: Zahrada

Pro údržbu zeleně na zahradě potřebujeme různé stroje. U ručně nesené zahradní techniky s benzinovým motorem není nutné každý další stroj pořizovat s vlastním motorem.  Existují totiž víceúčelové zahradní stroje, které kombinují jednu pohonnou jednotku s různými nástavci.

 

Zařezávač trávníku

 

Pohonnou jednotku tvoří dvou- nebo čtyřdobý benzinový motor, k němuž každý výrobce nabízí škálu nástavců. Např. Stihl pro svůj KombiSystém dodává dva dvoudobé motory o výkonu 0,9 a 1,05 kW. Honda svůj systém Versatool pohání čtyřdobými motory, výběr záleží na tom, zda preferujeme nízkou hmotnost, nebo vyšší výkon (0,72 a 1 kW). Oba výrobci vsadili na koncepci vycházející z křovinořezu s dělenou hřídelí. Toto řešení většinou slouží k rozdělení dlouhé tyče při přepravě stroje, ale dá se dobře využít i pro nasazení dalších pracovních nástavců.

 

Prořezávací pila

 

Vedle klasické vyžínací tyče (s ohnutou hřídelí nebo s úhlovým převodem) pro kovové žací nože, pilové kotouče a strunové hlavy, můžeme nasadit prořezávací pilu. Pilový nástavec nám dovolí bezpečné prořezávání větví ze země. Dosah zvětšíme použitím prodlužovacích nástavců.

 

Honda Versatool s nástavci

 

Dalším často používaným nástavcem jsou nůžky na živý plot. Některé systémy dovolují naklápění pracovní lišty v rozsahu 180°. Oproti jednoúčelovým nůžkám na živé ploty je výhodou prodloužený dosah, takže můžeme zastřihávat i vysoké keře.

 

Zastřihávání vysokých živých plotů

 

Zařezávač trávníku je určen k zarovnávání hran travních ploch. Začištění trávníku můžeme díky tomuto nástavci provádět elegantně ve vzpřímené poloze. To samé platí i o nástavci pro kypření půdy na malých zeleninových či okrasných záhonech. Kultivátor je lepší kombinovat s výkonnější pohonnou jednotkou. Víceúčelový stroj dokáže nahradit také foukač. Zajímavě řešený ho má Honda, kdy je ventilátor až na konci nástavce, takže proud vzduchu máme k dispozici tam, kde je potřeba, tedy u země.

 

Systém uchycení Oleo-Mac

 

Trochu jinou cestou šel Oleo-Mac. Používá pohonnou jednotku Multimate, která nevychází z křovinořezu s dělenou hřídelí, ale má unikátní systém připojování nástavců přímo na převodovku motoru. Škála příslušenství je omezena na vyžínací úhlovou hlavu, prořezávací pilu, nůžky na živý plot a foukač.

 

Omezené příslušenství pro Multimate

 

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM

 

Jeden motor, více strojů