Hry pro pobavení

Rubrika: Zahrada

Odpočívat na zahradě lze i aktivně, při sportu a různých hrách. Nejlepší jsou ty, kterých se můžou účastnit všichni členové rodiny, děti, rodiče i prarodiče. Některé hry mohou zahradu i vizuálně zajímavě oživit.

Na zahradě lze například sestavit z jednotlivých prvků dráhu s překážkami pro oblíbený minigolf, kdy musíme dostat golfový míček co nejmenším počtem úderů golfovou holí do všech jamek na trase. Minigolf mohou hrát děti i starší dospělí, protože hra nevyžaduje velký fyzický výkon, ale spíše smysl pro přesnost. Stejně tak kroket, při němž se každý z hráčů snaží co nejrychleji prohnat svou dřevěnou kouli pomocí palice různě umístěnými drátěnými brankami. Při zdánlivě jednoduché hře čeká na hráče řada záludností a zábavy. Hra je pro čtyři nebo pět hráčů.

Ze stejného soudku fyzicky nenáročných her je i pétanque, který k nám nedávno přišel z Francie. Hází se kovovými koulemi co nejblíže k metě, barevné kuličce. Známé jsou ruské kuželky, při nichž mají hráči koulí zavěšenou na řetěze srazit devět kuželek.

S malým i velkým míčkem

Oblíbený stolní tenis už vyžaduje více sportovní zdatnosti. Hraje se ve dvou nebo ve čtyřech, při větším počtu hráčů je zábavné uspořádat turnaj, kdy hraje každý s každým – a o program na celé odpoledne nebo den je postaráno. Stůl na ping pong neboli stolní tenis se dá koupit v různých provedeních, pevný i skládací. Umístěný by měl být pod střechou, aby neutrpěl jeho povrch.

Vděčné jsou i různé míčové hry, při některých budeme potřebovat koš nebo síť, nebo hry s pálkami či raketami – badminton apod.

Zahrada jako stůl

Další skupinou zahradních her jsou zvětšené stolní hry – například člověče nezlob se, šachy, dáma, mlýn, domino, vrhcáby, kostky. Jejich vtip spočívá v tom, že hrací figurky, kameny a kostky jsou mnohonásobně větší než ty pro stolní hru. Figurky mohou být vysoké od 20 do 100 cm. Hrací plochu tvoří potištěná plachtovina, PVC deska nebo (například pro  šachy) různobarevná dlažba.

Text: Iva Tvrzová, Foto: Marie Votavová, Shutterstock a archiv firem

www.zahradniminigolf.cz, www.zahradnizabava.cz, www.kettler.cz

Hry pro pobavení