Akumulátorové řetězové pily

Prodloužení pomocí teleskopického nástavce umožní bezpečné řezání větví ze země, takže nemusíte na žebřík a máte pilu lépe pod kontrolou (AL-KO)

Akumulátorového pohonu řetězových pil se nemusíte obávat, výkonné baterie umožní řezání bez kompromisů. Na trhu jsou i pily jednoruční a teleskopické. Akumulátor někdy není v ceně, ale lze ho po koupi využít i u dalších typů nářadí příslušné značky.

Stiga SPR 500 AE

Výkonná, ale kompaktní a snadno ovladatelná akumulátorová řetězová pila s 30cm lištou. Kompatibilní s 48 V / 4 Ah baterií a vyšší, jejíž koupě vám umožní použití akumulátoru i u dalších nástrojů značky z řady označované číslem 500. 4 690 Kč (Stiga)

Husqvarna 540i XP

Při použití s baterií BLi300 udává výrobce výkon srovnatelný s výkonem profesionální benzínové řetězové pily s motorem o obsahu 40 ccm. Pila je ideální pro kácení malých a středně velkých stromů, kde je potřeba hladký a čistý řez. Umožňuje sledovat statistiky využití, servisní historii a poslední známé umístění v aplikaci Husqvarna Fleet Services™ na počítači či mobilu. 16 499 Kč (Husqvarna)

Bosch UniversalChain

Díky hmotnosti 3 kg je pila kompaktní a snadno se ovládá. Má ochranu před zpětným rázem, ochranné ústrojí na špičce lišty snižuje vibrace a usnadňuje čistý řez. Typickým použitím je řezání větví na ovocných stromech i pořez palivového dříví. Pohodlnou a snadnou manipulaci s 18V řetězovou pilou umožňuje integrovaný systém SDS pro výměnu lišty bez použití nářadí a automatické mazání řetězu. V ceně je akumulátor. 3 699 Kč (Bosch)

Bosch Home and Garden EasyCut 12

Jeden z příkladů dosud méně rozšířeného využití řezání řetězem pro malou jednoruční dílenskou pilu. Výrobce udává hloubku řezu 65 mm, nástroj váží pouhých 900 g. Technologie NanoBlade umožňuje řezání bez vibrací. V ceně je baterie, nabíječka i další příslušenství. 4 290 Kč (Bosch)

DeWalt DCM565P1

Účinný bezuhlíkový motor umožňuje provést více než 70 řezů hranolu 10 × 10 cm na jedno nabití baterie (18 V / 5 Ah). Ve výbavě je automatické mazání, výměna a vypnutí řezu se provádí bez nářadí, variabilní spínač s plynulou regulací otáček umožňuje snadné startování. V ceně je akumulátor i nabíječka. 11 059 Kč (DeWalt)

Stiga SMT 500 AE multitool

Výkonný a lehký akumulátorový víceúčelový nástroj s teleskopickou hřídelí, prořezávací řetězovou pilou a plotostřihem představuje další z aktuálních trendů akumulátorového univerzálního nářadí s mnoha možnostmi využití zejména při údržbě zahrady. Produkt je dodáván s prořezávací řetězovou pilou a nůžkami na živé ploty, je vyroben ze skelných vláken a termoplastu a díky tomu je lehký a snadno ovladatelný. Prodlužovací nástavec poskytuje maximální dosah 4 m s připojením pily a 4,3 m s plotostřihem. 5 290 Kč (Stiga)

Napínání bez nářadí

Většina současných hobby řetězových akumulátorových pil má snadný systém napínání řetězu bez nutnosti používat nářadí, což je obvyklé u benzínových pil. Správné napnutí je přitom důležité pro bezpečnost i účinnost řezání.

Dobré rady

  • Potřebujete-li skutečně jen konkrétní typ pily, poohlédněte se po nabídce produktů, které se prodávají včetně akumulátoru a nabíječky.
  • Nutnost nákupu baterie zvlášť sice zdánlivě navýší cenu, ale získáte tak univerzální akumulátor použitelný i k dalším druhům nářadí a nástrojů, výrobci obvykle přehledně označovaný shodným číslem nebo názvem. Ty můžete postupně dokoupit už bez akumulátoru.
  • Oproti benzínovému či elektrickému motoru vás bude akumulátor do jisté míry omezovat. Výrobci mnohdy uvádí orientační počet řezů nebo délku práce, po kterou plně nabitá baterie vydrží fungovat. Abyste nemuseli s prací čekat na dobití, pořiďte si akumulátorů více, nabíječka postačí jedna.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Akumulátorové řetězové pily