Masážní bazénky

Rubrika: Zahrada

Chcete si dopřát dokonalou relaxaci s hydromasáží, odpočinout si, zbavit se únavy a stresu? To vše si užijete v masážním bazénku.

Masážní bazének Softub vhodně doplní třeba přírodní koupací jezírko (SoftubSpa.cz)

Masážní bazén, vířivá lázeň, whirlpool, spa – to všechno jsou různá označení pro stejnou věc – bazének se zabudovanými vodními tryskami. Bazén může být instalovaný i v interiéru, ale máme-li zahradu, dopřejme si potěšení užívat si relaxační koupel uprostřed proměňující se přírody. Vyhřívaná voda nám umožní příjemnou hydromasáž i v zachumelené zahradě a za mrazu.

Co bazénky nabízejí

Základem masážních bazénů je tvarovaná akrylátová skořepina. Bazénky mají různé rozměry a individuální členění vnitřního prostoru, variabilní počet a rozmístění sedátek a lehátek. Každé místo má danou jinou sestavu trysek pro masáž jednotlivých partií těla. Pokud si chceme nechat podvodními proudy důkladně namasírovat celé tělo, můžeme postupně vystřídat všechna tato místa. Masážní bazénky bývají většinou čtvercové, někdy kulaté, občas mají tvar vhodný pro umístění do rohu. Ty nejmenší o rozměrech zhruba 185 x 125 cm jsou určeny pro dvě osoby, do těch největších, měřících okolo 225 x 240 cm, se jich vejde až sedm. Vodních trysek je podle velikosti bazénku několik desítek, některé vytvářejí přímý, jiné rotační nebo pulzující proud. Bývají i pohyblivé a jejich směr lze nastavit. Mohou je doplnit vzduchové trysky pro perličkovou masáž.

Vše pro pohodlí

Skořepinový masážní bazén Draco nabízí dvě lehátka a dvě křesílka, 38 vodních a 12 vzduchových trysek (USSPA)

Na ovládacím panelu (některé bazény mají plovoucí dálkové ovládání) si můžeme nastavit teplotu vody, spuštění masáže, její intenzitu, zapnout osvětlení. To může vytvářet různé světelné efekty, přitažlivé hlavně večer. Pro pohodlné sezení slouží měkké polštářky v opěradlech a pro snadné vstávání zabudovaná madla. Dopřát si můžeme i poslech hudby z DVD, MP3, CD či z rádia, někde je dokonce i TV displej. Některé bazénky mají vyvýšené, takzvané ochlazovací místo.

Hydromasáž nám může zpříjemnit i malý vodopád, aromaterapie nebo v létě rozprašovač vody pro osvěžení obličeje a také místo pro odložení skleničky s nápojem.

Několik technických údajů

Skořepinový masážní bazén Orion disponuje šesti místy – jedním lehátkem a pěti sedátky – křesílky. Dřevěné doplňky koupel zpříjemní (USSPA)

Akrylátové skořepiny se vyrábějí v různých barvách, jejich opláštění (tzv. kabinet) bývá ze dřeva nebo ze speciálního plastu. Mezi skořepinu a kabinet se instaluje izolace. Místo, které pro bazének vybereme, by mělo nabízet při koupeli hezký výhled a být snadno dostupné z domu. Bazének může stát na zemi na rovné zpevněné ploše, například na terase, třeba i kryté, pod pergolou nebo v zahradním altánu. Lze ho také částečně či úplně zapustit do země, i do svahu. V dosahu je potřeba mít elektrickou zásuvku s napětím 220 Va možnost napustit hadicí vodu. Ta se při celoročním používání bazénku asi třikrát za rok mění. O její čistotu se stará filtrační systém s ozonátorem. Vodu do trysek ženou čerpadla.

Měkký bazének

Spojení Combi Spa (masážní bazén) a Swim Spa XL (bazén na plavání s protiproudem) nabízí kombinaci sportu a regenerace (USSPA)

Odlišným typem masážního bazénku je kruhový Softub z měkké polyuretanové pěny vysoké hustoty. Potah má z vodoodolného a mrazuvzdorného vinylu. Vyrábí se ve třech velikostech, s vnějším průměrem 150, 180 a 200 cm, pro 2 až 6 osob. Váží pouhých 23 až 47 kg, dá se proto snadno přenést. Připojí se k němu jen válec s technickým zařízením.

Od skořepinových bazénků se Softub liší i v dalších věcech. Má menší počet trysek, ale dají se nasměrovat podle potřeby. Na ohřev vody nepotřebuje topné těleso, pro ohřev využívá teplo, vytvořené motorovým pohonem trysek. Polyuretan je výborným izolačním materiálem, udrží ohřátou vodu dlouho teplou. Bazén má tedy velmi malou spotřebu energie. Díky použitému čerpadlu je nejtišší vířivkou na trhu. Tím, že není uvnitř tvarovaný, mohou ho při vypnutých tryskách používat pro své vodní hry děti jako běžný bazén.

Kombinovaný bazén Rohena s hydromasáží a plaveckou částí je řešen stupňovitě, součástí je i TV displej a bar (Just Relax)

Doplňkem je dřevěný okraj, který se k bazénku přistaví a který slouží jako schůdek a odkládací plocha. Stejně jako u skořepinových bazénků má ve výbavě kryt.

Spojte masáž s plaváním

Pro ty, kteří chtějí spojit relaxaci a sport, existuje kombinace masážního bazénku s bazénem na plavání s protiproudem. Může jít o jeden kompaktní blok, kdy je hydromasáž buď součástí prostoru pro plavání, nebo je oddělená. Pak je ohřev vody nastavován v každé části samostatně. Nejmenší kombinace má rozměry okolo 400 x 280 cm, větší 585 x 225 cm. Díky silnému protiproudu se dá i v tak malém bazénu plavat a dokonce cvičit – jsou tu madla a kotvy pro uchycení nástrojů na cvičení, například vesel. Bazény má v nabídce Marimex, Just relax, Idol.

Kombinovaný bazén Fit – plavecká část s protiproudem umožňuje i různé sportovní aktivity, část s hydromasáží poskytuje relaxaci (Just Relax)

Jinou možnost nabízí USSPA: bazén pro plavání s protiproudem, k jehož rohu se přistaví masážní bazén ve tvaru L. V každé části se teplota vody nastavuje samostatně. Oba bazénky jsou vybaveny krytem. Lze je postavit na zpevněný povrch nebo částečně či úplně zapustit do země.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Masážní bazénky